Таг : есен

МАКЕДОНИЈА

Филипче: Се зголемува бројот на болничките капацитети во сите 16 болници за брза дијагностика на Ковид-19

Берта Китинска
Се зголемува бројот на болнички капацитети во сите 16 болници кои ќе добијат модуларни мини инфективни одделенија со цел тие со сега посебните објекти, да...
МАКЕДОНИЈА

Бројот на активни случаи изнесува 3.402, земјава подготвена за полошо сценарио наесен

Берта Китинска
Евентуалното полошо сценарио со вирусот Ковид-19 наесен би значело поголема концентрација на луѓе во затворени простории, дополнителен број на заболени од сезонски грип што може...
МАКЕДОНИЈА

Го подготвуваме здравствениот систем за есенскиот бран на коронавирусот, вели Филипче

Министерот за здравство Венко Филипче на својот Фејсбук профил соопшти дека се подготвува здравствениот систем за есенскиот бран на коронавирусот. „Градоначалниците на 16 општини го...
МАКЕДОНИЈА

Летово можно е намалување на бројот на заразени, но есента ќе биде предизвик за нашиот здравствен систем, вели Филипче

„Во изминатите 5-6 дена факторот на пренесување е под единица и се надевам дека така и ќе остане и во следниот период и врз основа...
СВЕТ

Путин: На Русија ѝ се заканува втор бран на коронавирусот во есен

Stefanija Kuzmanovska
Рускиот претседател Владимир Путин изјави дека Министерството за здравство на таа земја мора да се подготви за вториот бран на коронавирус, што може да се...
МАКЕДОНИЈА

Денеска сончево со температура до 24 степени

Maja_Serafimova
Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува слаб ветер од северен правец, соопшти Управата за хидрометеоролошки работи. Утринската температура ќе...