Таг : родители

МАКЕДОНИЈА

Шахпаска: Во градинките има многу слободни места за сите оние кои досега не ги запишале своите деца

Берта Китинска
Министерката за труд и социјална политика Јагода Шахпаска и министерот за здравство Венко Филипче, денеска во Владата на Република Северна Македонија се сретнаа со тројца...
Политика

Протест на родители против одлуката за нивно враќање на работа

Влатко Зорба
На протест пред Владата против одлуката за враќање на работа од 23 септември утре излегуваат родителите на деца до шест годишна возраст, како и самохраните...
Политика

Владата да ја повлече одлуката за враќање на родителите на работа, бараат од ВМРО-ДПМНЕ (ВИДЕО)

Влатко Зорба
„Со последната одлука на владата да ги врати сите родители на работа, без притоа да обезбеди услови за згрижување на децата до 10 години, испраќа...
МАКЕДОНИЈА

Меѓаши: Владата да ја преиспита одлуката за враќање на работа и од породилно на родителите на деца до 10 години

Влатко Зорба
Првата детска амбасада во светот Меѓаши апелира до Владата по повод одлуките поврзани со враќањето на работа на родителите на деца до 10 годишна возраст,...
МАКЕДОНИЈА

Беспредметно е родителите да не одат на работа откако градинките се отоврија, вели Шахпаска

Берта Китинска
Вчерашната владина одлука, од 23 септември да се вратат на работа родителите кои користеле мерки на Владата за заштита од ковид-19, се однесува на оние...
Регион

Д-р Кон: Некои родители сметаат дека маската го попречува здравјето на детето, што е апсолутна глупост

Stefanija Kuzmanovska
Епидемиологот и член на кризниот штаб на Србија, Предраг Кон, изјави дека не може да се каже дека училиштата се целосно безбедни, но дека е...
Регион

Совети за родителите како да ги мотивираат своите деца да носат заштитна маска

Stefanija Kuzmanovska
Невена Ловринчевиќ, клинички психолог и автор на неколку прирачници за родители, за порталот „Нова.рс“ даде корисни совети за родителите за тоа како да ги мотивираат...
МАКЕДОНИЈА

Родители преку петиција бараат далечинска настава

Берта Китинска
Родители преку онлајн петиција, која досега ја потпишале 2000 граѓани, бараат учебната година од 1 септември да се одвива со далечинско учење, а ова барање...
МАГАЗИН

Софи Тарнер и Џо Џонас станаа родители, се знае и полот на бебето

Stefanija Kuzmanovska
Музичарот Џо Џонас и актерката Софи Тарнер станаа родители на мало девојче што го именуваа Вила. Sвездата на „Game of Thrones“ се породи во Лос...
МАКЕДОНИЈА

Се враќаат на работа родители на деца до 10 години и вработените во институции поврзани со изборите

Според одлуката на Владата, на работните места и во редовен работен процес се враќаат само родителите на деца вклучени во воспитно-образовниот процес во училиштата и...