СТАНДАРД life

Криза

КОМПАНИИ

Во време на криза: Walmart вработува 5.000 луѓе дневно

msp-admin
Американскиот трговски ланец Walmart соопшти дека вработува околу 5.000 луѓе дневно, обидувајќи се да се избори со зголемената побарувачка предизвикана од коронавирусот. Извршниот директор на...
ЕКОНОМИЈА

Манчевски: Кризата ако се продлабочи не само од администрацијата, туку и од многу други места ќе има намалување

Берта Китинска
За тоа како моменталната состојба со Ковид 19  влијае на  економските фактори, во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ зборуваше, министерот за информатичко општество и администрација...
ЕКОНОМИЈА

Нов економски пакет: Исплата на плата на работниците, помош за спортистите и уметниците

Берта Китинска
Финансиска поддршка за претпријатијата од приватниот сектор за исплата на плати за своите вработени во висина од 14.500 денари за месеците април и мај, кратење...
КОМПАНИИ

Што треба да направите за да имате пари во време на криза?

msp-admin
Она што започна како здравствена криза брзо стана економска криза. Илјадници луѓе ширум светот ги загубија своите работни места во последните неколку недели, а илјадници...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Ќе побараме заем од 400 милиони евра за да се издржи ударот врз економијата

msp-admin
Вкупно 400 милиони евра заем до еврообврзница ќе побара Владата од странски банки за да се издржи ударот врз економијата од коронавирусот, соопшти денеска  министерката...
ЕКОНОМИЈА

Со купување македонски производи до спас на работни места во време на кризата

msp-admin
Почетните владини мерки за помош на економијата, која поради коронавирусот влезе во длабока криза беа разгледани вчера на владината седница, со низа поволности за фирмите,...
КОМПАНИИ

Најголемиот хеџ-фонд во светот ставил облог дека ќе има нова светска економска криза

msp-admin
Најголемиот хеџ-фонд во светот „Бриџватер ашосиејтед“, основан од американскиот милијардер Реј Далио, типувал на пад на берзите во САД и во Европа и на светска...
ЕКОНОМИЈА

Народната банка ја продлабочува соработката со меѓународните финансиски институции

Влатко Зорба
Во рамки на Годишните средби на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) и Групацијата на Светската банка (СБ), делегацијата предводена од гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска...