Стандард

Криза

КОМПАНИИ

Три групи работници најпогодени од корона-кризата

Влатко Зорба
Најголемите жртви на пандемиската криза на пазарот на трудот се привремени вработени, сезонски работници и неформални работници, покажува новата анализа на Евростат. Според податоците објавени...
КОМПАНИИ

ЕЦБ: Банките сè уште не го почувствуваа целосниот ефект на кризата

Влатко Зорба
Целосниот ефект на корона-кризата врз банките во еврозоната сè уште не е почувствуван, бидејќи политичката поддршка досега ги маскираше загубите, предупредија неколку членови на управниот...
КОМПАНИИ

Бајден: Не може да седиме со скрстени раце за време на економска криза

Влатко Зорба
Во време на економска криза, „не можеме да си дозволиме да седиме со скрстени раце“, рече во четвртокот идниот американски претседател Џо Бајден, истакнувајќи го...
КОМПАНИИ

Грција пред нова криза: „Локдаунот“ ги чини 3 милијарди евра месечно

Влатко Зорба
Едномесечното заклучување ја чини Грција околу три милијарди евра, изјави портпаролот на грчката влада, Христос Тарандилис, објаснувајќи дека сите одлуки што ќе бидат донесени за...
АНАЛИЗИ

Трамп го стави својот бизнис во криза, непосредно пред да му се врати

Влатко Зорба
Напишано е точно таму, на првите неколку страници на „Trump University Branding 101“: „Вистината е дека сè што зборуваш и правиш е важно“. Ова го...
БИЗЛАЈФ

Принцот Чарлс и големи компании се здружуваат за справување со климатската криза

Влатко Зорба
Принцот Чарлс покрена нова иницијатива за справување со климатската криза, овој пат со поддршка на неколку големи компании, вклучувајќи ги Bank of America и BP,...
АНАЛИЗИ

Како лекциите од 2008 година може да спречат финансиски колапс во Европа?

Влатко Зорба
Колку повеќе знаеме за минатото, толку подобро можеме да се подготвиме за иднината. Финансиската криза од 2008 година обезбедува важни лекции за политичарите кои планираат...
КОМПАНИИ

Како да се МОТИВИРААТ вработените во време на криза?

Влатко Зорба
Менаџерите мора да го прифатат фактот дека пазарот е простор на постојани и неизбежни промени. Ако ги оставиме настрана надворешните и непазарните причини за промена...
КОМПАНИИ

Кризата ништо не им може на потрошувачките и станбените кредити

msp-admin
Во ноември, гледано според намената на кредитите одобрени на физичките лица, потрошувачките и станбените кредити, како најзастапени категории, забележаа раст од 0,1% и 1,1%, на...