Стандард
КОМПАНИИ

Бајден: Не може да седиме со скрстени раце за време на економска криза

Во време на економска криза, „не можеме да си дозволиме да седиме со скрстени раце“, рече во четвртокот идниот американски претседател Џо Бајден, истакнувајќи го неговиот сеопфатен план за економско закрепнување од 1,9 трилиони долари за да им помогне на домаќинствата и деловните субјекти.

Предвидувајќи критики дека новиот план ќе ја зголеми задолженоста на земјата и ќе ги оптовари јавните финансии, избраниот претседател истакна дека „враќањето инвестиции во вработувањето и расната еднаквост ќе спречи економска штета на долг рок“.

„Бенефитите ќе бидат многу поголеми од трошоците на планот“, додаде тој на прес-конференција.

Пакет помош наречен „план за спасување“, кој Бајден го откри во неговата изборна единица во Велмингтон, Делавер, треба да ги повлече Соединетите држави од најголемата криза од 1930-тите. Во наредните недели, планот ќе биде придружен со инвестициски план за започнување на економска активност.

Но, сега треба да ги убедиме пратениците во Конгресот да одобрат 1,9 трилиони долари за план за итно закрепнување.

Републиканците би можеле да се спротивстават на тоа, иако на пролет гласаа за план за помош од 2 трилиони долари за републиканскиот претседател Доналд Трамп.

Текстот предвидува дека Американците ќе добијат уште еден чек од 1.400 долари по лице во зависност од приходот.

Бенефициите за невработеност, од кои живеат 18 милиони Американци, ќе бидат исплаќани до крајот на септември, додека е можно платено боледување за инфекција со коронавирус.

Во текстот се споменува и продолжување на мораториумот за раскинување на договорот за закуп на недвижен имот до крајот на септември, како и зголемувањето на помошта за храна.

Бајден, исто така, сака да го забрза тестирањето и вакцинацијата против Ковид-19 за да може да продолжи економската активност.

Избраниот претседател се надева дека пратениците ќе прифатат зголемување на минималната плата од сегашните 7,25 долари на 15 долари на час, што е двојно повеќе.

Исто така, се обезбедуваат средства што ќе им овозможат на локалните и националните власти да ги зачуваат работните места на едукатори, полицајци, пожарникари и вработени во јавното здравство.

Таа мерка може да ги налути републиканците во Сенатот кои блокираа каков било план за економска помош што вклучува финансирање на локалната самоуправа кон крајот на 2020 година.

Зголемувањето на данокот предвидено во неговата изборна програма за најголемите компании во земјата и за физички лица кои заработуваат повеќе од 400.000 $ годишно, сепак, не се споменува.

Поврзани вести

Хакиран производителот на видео игри Electronic Arts, украден изворниот код за FIFA 21

Stefanija Kuzmanovska

Маск изгуби скоро 4 милијарди долари за еден ден

Влатко Зорба

Халкбанк со поддршка од матичната банка од Турција го зголеми капиталот за нови 20 милиони евра

msp-admin