Стандард

колапс

КОМПАНИИ

Европските железници на работ на колапс

Влатко Зорба
Железничките компании кои работат во земјите на ЕУ минатата година изгубиле приход од оперативни средства во износ од 26 милијарди евра, објави Здружението на европски...
КРИПТОВАЛУТИ

Две причини за колапс на биткоинот

Влатко Зорба
Лансиран на почетокот на 2009 година, биткоинот сега е најголемата криптовалута во светот во однос на пазарната капитализација и количината на податоци складирани на неговиот...
КОМПАНИИ

Економијата на Велика Британија страда од најголемиот колапс во последните 300 години (инфографик)

Влатко Зорба
Економијата на Велика Британија порасна двојно побрзо во четвртиот квартал од очекуваното, испраќајќи година во која е забележан најлош пад од 1709 година, според Блумберг....
АНАЛИЗИ

Како лекциите од 2008 година може да спречат финансиски колапс во Европа?

Влатко Зорба
Колку повеќе знаеме за минатото, толку подобро можеме да се подготвиме за иднината. Финансиската криза од 2008 година обезбедува важни лекции за политичарите кои планираат...
ЕКОНОМИЈА

На американската економија и се заканува колапс, тврди поранешен висок функционер во ММФ

Влатко Зорба
Американскиот долар може да исчезне како глобално доминантна валута, а американскиот пазар би можел да пропадне заради растечкиот државен долг. Ова го оцени Жу Мин,...
КОМПАНИИ

Авто-индустријата на работ на колапс?

msp-admin
Консултантската и ревизорската компанија „Делоит“ спроведе истражување наречено Иднината на приходите од продажба во автомобилската индустрија. Истражувањата покажаа дека пандемијата од коронавирус силно влијае на...