Стандард
АНАЛИЗИ

Трамп го стави својот бизнис во криза, непосредно пред да му се врати

Напишано е точно таму, на првите неколку страници на „Trump University Branding 101“: „Вистината е дека сè што зборуваш и правиш е важно“. Ова го напишал идниот претседател во книга од 2008 година.

„Акциите се важни“, рече тој.

Откако претседателот ги повика своите приврзаници да влезат насилно во зградата на Конгресот, брендот, што е во срцето на кариерата и богатството на Доналд Трамп, сега е во криза. Некои од политичките донатори кои му помогнаа, сега му свртеа грб; технолошките компании кои му ја дадоа платформата; банките што управуваа со неговите финансии; американската голф-индустрија, која водеше бизнис во неговиот клуб; дури и канадската компанија која стои зад неговите онлајн продавници.

Потребни беа сите четири години од неговото претседателствување за овие поранешни сојузници да се свртат против него. Сега нивните постапки нема да имаат голем ефект врз администрацијата, која заминува за неколку дена, но може да влијаат на неговото враќање во деловниот свет.

„Излегувајќи од портите на замокот, тој го запали целото кралство, но со тоа нанесе трајна штета на сопствената марка“, изјави Сали Хогсхед, специјалист за маркетинг.
„Постои факторот срам да се биде поврзан со брендот „Трамп“ за повеќе луѓе отколку порано“, рече таа.

За само неколку дена, претседателот беше исфрлен од Волстрит, Силиконската долина и Вашингтон. Социјалните мрежи, вклучувајќи ги Twitter и Facebook, му го одзедоа „мегафонот“ на Интернет, кој стигнуваше до милиони негови поддржувачи. „Shopify“ објави дека ги затвора своите онлајн продавници, што ќе влијае на официјалните продавници на „Trump Organization“ и на кампањата.

Некои од банките со кои Трамп и неговото семејство работеа со години се дистанцираат.

„Deutsche Bank“ одлучи да се воздржи од деловни активности со Трамп и неговата компанија во иднина, тврди извор запознат со ова прашање, кој побарал анонимност. Претседателот му должи на германскиот доверител повеќе од 300 милиони долари.

„Signature Bank“, заемодавател од Њујорк, која своевремено ја имаше Иванка Трамп во својот борд, исто така објави дека ја прекинува својата врска, барајќи оставка од шефот на државата. Со потпис се затвораат две приватни сметки на кои Трамп има околу 5,3 милиони долари, изјави портпарол на банката.

Финансиските компании генерално најавија дека ќе ја искористат моќта на нивните донаторски кампањи за да ги осудат оние политичари кои се обидоа да ги оспорат резултатите од изборите во ноември, што предизвика бунт во средата.

Исто така, стана јасно дека најголемиот светски трговец на мало „Walmart Inc“, како и гигантот за забава „Walt Disney Co“, исто така, ги прекинуваат своите донации за американските пратеници кои гласаа против да се потврди изборот на Џо Бајден.

„Walmart“ во вторникот рече дека со оглед на нападот врз Капитол, донациите за членовите на Конгресот кои гласаа против „правната потврда на американскиот Изборен колеџ“ ќе бидат суспендирани на неодредено време.

Во изјавата на „Disney“ се вели дека веднаш по нападот, членовите на Конгресот имале можност да се обединат – „можност што за жал некои одбија да ја прифатат“.

И други водечки компании, како што се AT&T Inc, Amazon.com Inc и Mastercard Inc, исто така, презедоа слични мерки во последните неколку дена.

Во меѓувреме, во Вашингтон, демократите се на пат да го направат Трамп единствениот претседател на САД, кој е предмет на импичмент двапати. Дури и пратеници од неговата републиканска партија се подготвуваат да застанат против него.

Дури и неговото омилено елитно упориште му го врти грбот на неговиот бизнис. Американското здружение на професионални голфери соопшти дека неговиот одбор гласал за раскинување на договорот за одржување на шампионатот за голф во клубот на Трамп во Њу Џерси.

Иднината на деловната активност на Трамп не е светла, вели Карли Фиорина, поранешен извршен директор на Hewlett-Packard Co., која се соочи со Трамп на примарните избори за претседателски кандидат на Републиканската партија во 2016 година.

„Неговата марка е токсична“, изјави Фиорина за телевизијата „Блумберг“ во понеделникот. „Ова ќе има вистински последици врз неговиот бизнис, иако тој веројатно ќе продолжи да има поддржувачи меѓу Републиканската партија и во земјата“, рече таа.

Но, и покрај тоа, кариерата на Трамп е приказна за бурни подеми и падови – и неговиот бренд може да биде посилен отколку што се очекуваше меѓу ревносните фанови што ги собра во Капитол. Неговите приврзаници велат дека сè уште ќе има примамливи можности за него во десничарските медиуми, вклучително и можна работа за новински канал, негови медиуми или договор за книга.

„Јас ќе признаам првиот дека не е секогаш лесно“, напиша Трамп во својата книга од 2008 година, објавена од Универзитетот Трамп. Осум години подоцна, непосредно пред да се пресели во Белата куќа, тој се согласи да плати 25 милиони долари за да го реши побарувањето, дека сега веќе непостоечкиот колеџ измамил илјадници студенти.

Маркетинг стратегот Ребека Хоран вели дека е тешко да се замисли враќањето на брендот на Трамп. Но додаде: „Историјата ни покажа дека имаме кратка меморија“.

Поврзани вести

Европските банки ја користат пандемијата за да ја исчистат својата куќа

Влатко Зорба

Дали мерките на Демократите ќе го променат 30-годишниот тренд на пораст на нееднаквоста во САД?

Влатко Зорба

Вистината за тоа кој заработува пари на короната

msp-admin