Стандард
КОМПАНИИ

ЕЦБ: Банките сè уште не го почувствуваа целосниот ефект на кризата

Целосниот ефект на корона-кризата врз банките во еврозоната сè уште не е почувствуван, бидејќи политичката поддршка досега ги маскираше загубите, предупредија неколку членови на управниот одбор на Европската централна банка, цитирани од „Блумберг“.

„Кризата не е завршена и нејзиното економско влијание сепак ќе се почувствува“, рече ирскиот банкар Габриел Махлуф.

„Банките во еврозоната најверојатно ќе се соочат со значителни загуби и дополнителен притисок врз нивните веќе слаби можности за профитабилност. Тие мора да бидат „крајно внимателни“ во распределбата на дивидендите, осигурувајќи дека нивниот капитал е во состојба да ги апсорбира овие загуби“, додаде тој.

Махлуф разговараше со неколку свои колеги од одборот, вклучувајќи го и литванскиот гувернер Витас Василијаускас, кој исто така предупреди на слични ризици. Коментарите одразуваат поголема загриженост за изгледите отколку што изрази оваа недела претседателката на ЕЦБ, Кристин Лагард.

„Главниот проблем што претстои е бранот банкрот“, рече Василијаускас, додавајќи дека лани банкротите во Литванија паднале за 50%. „Тоа значи дека можеме да очекуваме големо зголемување оваа година. Овој ризик е многу важен “, коментира банкарот.

Клучен предизвик се компаниите поддржани од низа владини мерки во 2020 година да се најдат во ранлива финансиска состојба кога овие програми ќе бидат откажани. Ова ќе изврши притисок врз банкарскиот систем, кој исто така доби капитал и ликвидност од регулаторите.

„Иако останувам премногу оптимист во врска со среднорочните перспективи, се плашам дека знаците на пандемија ќе бидат повидливи во 2021 година“, рече гувернерот на грчката централна банка Јанис Стурнарас.

„Мораториумите за исплата на заеми и мерките за фискална поддршка спречија огромни неплаќања на обврските од должници во 2020 година“, рече тој.

Кипарскиот гувернер Константинос Херодоту, од своја страна, додаде дека ефектите врз банкарскиот систем може да се почувствуваат следната година, бидејќи „резултатите од пандемијата во однос на влијанието врз заемите и кредитниот ризик ќе станат јасни во 2021 година“.

Гувернерот на италијанската централна банка, Игнасио Виско, исто така предупреди дека штетата на банките зависи од составот на нивните портфолија на заеми, што значи дека најголемите заемодаватели можеби не се најголем проблем за финансиската стабилност.

„Малите и средни банки може да бидат оние кои најмногу страдаат од економските последици од пандемијата“, предупреди тој.

Поврзани вести

Грчкиот туризам ќе помине пет пати полошо од економската криза во 2008 година

msp-admin

Лагард: Најмногу се плашам дека некои земји-членки на ЕУ ќе ги укинат стимулативните мерки

Влатко Зорба

Убер со видео порака за 3 минути отпушти 3.500 работници

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!