Таг : самит

Политика

Пендаровски ќе учествува онлајн Самит организиран од Атлантскиот совет

Атлантскиот совет од Вашингтон денеска ќе биде домаќин на онлајн Самит на лидерите на шест замји од Западниот Балкан, на кој, според организаторите, ќе учествува...
Регион

Лидерите на Западен Балкан на самит во Вашингтон во среда

Stefanija Kuzmanovska
Лидерите на шесте земји од Западен Балкан ќе учествуваат на видео самитот во Вашингтон во среда, организиран од Атланскиот совет, посветен на конкретни потези за...
ЕУ

Трет ден од самитот на лидерите на ЕУ во Брисел, сè уште нема договор

Stefanija Kuzmanovska
Денес, лидерите на Европската унија го продолжија самитот во Брисел, кој беше продолжен за еден ден, бидејќи сè уште не постигнале компромис за буџетот на...
Политика

Европската Комисија подготвува масивен економски и инвестициски план за Западен Балкан

Лидерите на земјите членки на Европската унија, првите луѓе на Европскиот Совет, на Европскиот Парламент и на Европската Комисија, како и шефовите на држави и...
Политика

Онлајн самит на лидерите на ЕУ и Западен Балкан за Ковид-19 и европерспективата на регионот

Состанокот на лидерите на земјите членки на ЕУ и земјите од Западен Балкан ќе се одржи утре по пат на видео конференција поради пандемијата од...
Политика

Преку видео конференција ќе се одржи самитот на ЕУ на кој се очекува почеток на преговорите

Берта Китинска
Шефовите на држави и влади за прв пат немаат да отпатуваат во Брисел за редовен Европски Совет, соопштија претседателот Шарл Мишел. Како што јавува дописничката...
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска од Самитот на ЕБОР: Развој на платформа за размена на добри искуства, политики и проекти меѓу земјите

Берта Китинска
Да се развие платформа за споделување знаење, каде што сите земји ќе можат да ги видат најдобрите практики од други земји. На овој начин земјите...
Политика

Џафери на Самит на претседатели на парламентите на земјите од Западен Балкан и ЕП во Брисел

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Собранието, Талат Џафери ќе учествува на Самитот на претседатели на парламентите на земјите од Западен Балкан и на Европскиот Парламент, што ќе се...
Политика

Џафери во Брисел на Самит на претседатели на парламентите на земјите од Западен Балкан и ЕП

Stefanija Kuzmanovska
Претседателот на Собранието, Талат Џафери ќе учествува на Самитот на претседатели на парламентите на земјите од Западен Балкан и на Европскиот Парламент, што ќе се...
Политика

Заев на Самитот на НАТО во Лондон

Влатко Зорба
Владина делегација, предводена од премиерот Зоран Заев ќе учествува утре и задутре на Самитот на НАТО во Лондон, на кој се одбележува 70-годишнината од постоењето...