СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Стартува Самитот Македонија 2025

Во рамки на онлајн комуникација и Светска пандемија од Ковид 19, денес ќе се оддржи деветтото издание на Самитот на Македонија 2025.

На овој Самит фокусот ќе бидат економските реформи, како и заздравувањето на економиите. Во таа смисла, на овој настан се очекува да се вклучат над 400 претставници на институции и организации, дипломати, извршни директори, претприемачи, како и членови на академијата и млади лидери.

Премиерот, Зоран Заев заедно со амбасадорот на ЕУ во земјава, Даејвид Гир, ќе земат учество на панел дискусијата насловена како „Светот во време на криза: Економски реформи и глобални односи во ЈИЕ“. Покрај нив се очекува вклучување и на американската амбасадорка, Кејт Мари Брнз.

Овој самит ќе опфати и теми како што се, како да се изгради успешен бизнис во земја во развој, како и тоа колку се моќни компаниите со култура ориентирана кон луѓето.

Овој Самит е предвидено да трае до 3. декември, а во рамки на истиот е предвиден и настан со претседателот Стево Пендаровски кој ќе се сретне со успешните млади Македонци и ќе разговара со нив за иновациите и кодирањето.

Самитот ќе биде отворен од страна на претседателката на Бордот на директори на Македонија 2025., Вера Ставфор, како и извршната директорка, Микица Мојскоска Блажевски.

Поврзани вести

Во Германија денеска стапува во сила новиот Закон со кој полесно ќе се вработуваат лица кои не се од ЕУ

По 20 дена, граѓаните ќе добијат обесштетување од Еуростандард банка во вредност до 30 илјади евра

Берта Китинска

Гошев: Акционерите и менаџерите имаат вина за пропаѓањето на Еуростандард банка

Александар Петровски