СТАНДАРД life

Приходи

КОМПАНИИ

УЈП: Остварен 9,5 пати поголем промет од македонски прозиводи во „Викендот без ДДВ“ во однос на истиот 2019 година

msp-admin
Управата за јавни приходи го заокружи првиот „Викенд без ДДВ“ преку кој граѓаните можеа да остварат враќање на целосниот износ на ДДВ за купените македонски...
ЕКОНОМИЈА

МФ: Приходите во буџетот во август се за 14% пониски од лани

Влатко Зорба
Приходите во буџетот во август изнесуваат 14,2 милијарди денари што е помалку за 13,9% во однос на лани. Кумулативно од почетокот на годината приходите изнесуваат...
КОМПАНИИ

Приходите на „Зум“ се зголемија за 355 проценти за време на пандемијата

msp-admin
Приходите на видео-апликацијата „Зум“ повеќе од четирипати се зголемија во вториот фискален квартал благодарение на пандемијата на коронавирус, што ги пренасочи официјалните и приватните состаноци...
КОМПАНИИ

„Фолксваген“ со загуба од 800 милиони евра во првата половина од годината

msp-admin
Германски „Фолксваген“ (VW) објави денеска дека во првата половина на 2020 година регистрирал оперативна загуба од 800 милиони евра (940 милиони американски долари) како резултат...
КОМПАНИИ

Ангеловска: Заживувањето на економската активност се забележува по реализацијата на приходите во јуни

msp-admin
Фазата на реотварање и заживување на економската активност се забележува по реализацијата на приходите во јуни. Наплатата на приходите во јуни е подобрена во однос...
КОМПАНИИ

Туристичките водичи останаа без приходи и помош

msp-admin
Зацврстување на институционалниот дијалог, протоколи за работа како и финансиска поддршка, особена за оние туристички водичи и придружници кои не остваруваат дополнителна дејност се дел...
КОМПАНИИ

Профитираа поради короната: Приходите на сопствениците на „Тикток“ зголемени за 130 отсто

msp-admin
Компанијата со седиште во Пекинг ByteDance, сопственик на апликацијата „Тикток“, оствари приход од околу 40 милијарди јуани (5,64 милијарди долари) во првиот квартал, јави „б92“....
ЕКОНОМИЈА

Ангеловска: Приходите се пониски за 8,9%, даночните приходи за 12,9%

„Во мај вкупните приходи бележат пад од 24% споредено со мај 2019. Даночните приходи бележат пад од 28% (во април истите забележаа поголем пад, односно...
ТЕХНОЛОГИЈА

Samsung пријави раст на приходите за време на коронавирус

msp-admin
Samsung е еден од првите големи технолошки гиганти што објави податоци за заработка откако избувна пандемијата од коронавирус. Во соопштението објавено денес се наведува дека...
ЕКОНОМИЈА

Приходите на Huawei нагло се зголемија минатата година и покрај сите скандали и санкции

Stefanija Kuzmanovska
Кинескиот телекомуникациски гигант и производител на паметни телефони Huawei објави дека нејзините приходи пораснале за скоро петтина во 2019 година и покрај санкциите на САД....