СТАНДАРД life

Huawei

КОМПАНИИ

Започна глобалниот натпревар Huawei Next Design Awards 2021, дефинирајќи ја естетиката на иднината

Stefanija Kuzmanovska
На овогодинешното издание на натпреварот ќе бидат доделени награди во вкупна вредност од 200.000 американски долари Глобалните Huawei Next Design Awards официјално започнаа на 31...
КОМПАНИИ

Huawei Самит 2021 за жените програмери: Жените треба да се охрабрат да се вклучат во технолошките иновации

Успешно е завршен Самитот на Huawei за жените програмери (Huawei Women Developers Summit), на кој се придружија жени од различни области и во различни фази...
КОМПАНИИ

Huawei повикува на поблиска соработка во јавниот и приватниот сектор за враќање на довербата во технологијата

Симпозиумот Ст. Гален, годишен собир на сегашни и идни лидери од целиот свет, оваа година ја прослави 50-годишнината од своето постоење. Во текот на настанот,...
КОМПАНИИ

Прво 5G позиционирање во затворен простор во светот -верификувано од China Mobile Suzhou и Huawei

China Mobile Suzhou и Huawei постигнаа нова пресвртница со верификацијата на можностите за 5G позиционирање во затворен простор во сценаријата на метро транспортот во Сужоу...
КОМПАНИИ

Huawei се насочува кон развој на софтвер, станува конкурент на Google

Влатко Зорба
Huawei ги засилува напорите во софтверските области како пресметки во облак и паметни автомобили, откако санкциите на САД му штетат на неговиот хардвер. Минатата недела,...
КОМПАНИИ

Huawei соработува со партнери за да го олесни паметното земјоделство во Швајцарија

Влатко Зорба
Компаниите Fenaco, Agroscope, OST (Универзитет за применети науки во Источна Швајцарија), Sunrise UPC и Huawei ја комбинираат својата експертиза за водење на паметните технологии засновани...
ТЕХНОЛОГИЈА

HarmonyОS: Huawei го претстави новиот концепт на поврзување за поедноставен живот

Влатко Зорба
Д-р Ванг Ченглу, претседател на одделот за софтвер инженеринг за потрошувачи на Huawei БГ и директор на деловна единица „AI and All-scenario Intelligence Business“, одржа...
КОМПАНИИ

Програмата за жени програмери на Huawei поттикнува технолошки иновации

Влатко Зорба
Huawei официјално ја стартуваше својата Програма за жени програмери (Huawei Women Developers Program), чија цел е да ги поттикне жените програмери да креираат апликации и...