Стандард
КОМПАНИИ

„Дизни“ отпушта уште 4.000 работници поради пандемијата

„Волт Дизни“ објави дека планира да отпушти уште 4.000 вработени, главно поради последиците од пандемијата Ковид-19, пренесува АП.

Објавата на компанијата дојде на почетокот на оваа недела, со најава дека 32.000 работни места во одделот за паркови, искуства и производи ќе бидат намалени во првата половина на фискалната 2021 година, што започна минатиот месец

Кон крајот на септември, компанијата веќе објави планови за отпуштање на 28.000 работници од тематскиот парк. Компанијата не соопшти колку од дополнителните 4.000 вработени работат во тематски паркови во Калифорнија или Флорида.

Компанијата исто така рече дека може да ги намали трошоците, како што се инвестирање во филмски и телевизиски содржини.

На Флорида, компанијата го ограничува своето присуство во своите паркови и ги менува протоколите за да овозможи социјално дистанцирање.

Парковите на Дизни се затворија во март кога пандемијата започна да се шири во САД.

Поврзани вести

Пред да се преселите во Германија, подготoвка по дома

msp-admin

Одземена дозволата за работа на Еуростандард банка, ќе се бара стечајна постапка

Никола Поповски

МОТ: Кризата ќе влијае на над 80 отсто од работната сила

msp-admin