Стандард
КОМПАНИИ

Бесими: Спроведување на стратегијата за економско заздравување и забрзан раст

Спроведување на стратегијата за економско заздравување и забрзан раст – SmartER growth, даночната стратегија, но и продлабочување на соработката во делот на СДИ, беа тема на разговор меѓу министерот за финансии Фатмир Бесими и австрискиот амбасадор Георг Вуцас.

– Главна цел ни е спроведување на моделот за економски раст којшто ќе поддржи остварување двојно повисок раст во однос на претходните десет години, 4,1 проценти раст на БДП во 2021, 4,6 проценти раст во 2022 година и 5,9 проценти раст во 2025 година. Ова ќе се овозможи преку спроведување на Стратегијата за економско заздравување – SmartER growth, којашто се темели на четири главни столбови: економско заздравување од Ковид-19, забрзан инклузивен и одржлив економски раст, зајакнување на конкурентноста на приватниот сектор и развој на човечките ресурси, истакнал Бесими.

Тој посочил дека ќе се врши и постепена фискална консолидација со која буџетскиот дефицит веќе следната година ќе се намали за 3,6 процентни поени.

На средбата, како што соопшти денеска Министерството за финансии, била потврдена поддршката од Австрија за европските интерграции на земјава.

Поврзани вести

Понуди за Чебрен од десет големи светски енергетски и градежни компании

Никола Поповски

Аналитичар: Huawei тешко ќе наметне алтернатива на Google Play

msp-admin

Словенија: Потврдена казната на „Агрокор“ од 1 милион евра

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!