Стандард
КОМПАНИИ

„Амазон“ отвора фризерски салон во Лондон

Американскиот гигант за електронска трговија „Амазон“ објави дека планира да го отвори својот прв фризерски салон во источен Лондон, со што ќе продолжи да истражува нови насоки за развој на бизнисот и да промовира некои артикли што ги продава на својата платформа.

Фризерскиот салон „Амазон“, како што е наведено, ќе се шири на два ката во една зграда во Спајтфилдс, модерна населба во близина на градот Лондон, која е позната по трговски центри и ресторани, и ќе биде отворена седум дена во неделата, пренесува CNBC.

Просторот од 1.500 квадратни метри (околу 140 квадратни метри) е на помалку од пет минути пешачење од седиштето на „Амазон“ во Велика Британија и може да прими околу 5.000 луѓе, а првично ќе биде отворен само за вработените во „Амазон“.

Другите граѓани ќе можат да резервираат место во текот на „наредните недели“ преку телефонски повик, е-пошта или посета на салонот.

Отворањето на салонот се случува во време кога голем број жители во Велика Британија имаат потешкотии во закажувањето состаноци со фризери поради презакажани салони, бидејќи фризерите не работеле долго време поради мерките за заклучување поради короната.

Амазон, која допрва треба да го објави ценовникот, изјави дека ќе го користи салонот за да испроба голем број нови технологии за нега на коса.

Поврзани вести

Заборавете на TikTok: Оваа апликација е нивен директен ривал, акциите и пораснаа за 200%

Влатко Зорба

Tesla продаде повеќе автомобили во 2019 година отколку претходните две комбинирани

msp-admin

Netflix ќе пушти поевтина услуга со реклами?

msp-admin