Таг : Економист

МАКЕДОНИЈА

„Економист“: Северна Македонија е една од државите со најголем напредок во 2019-та

Никола Поповски
Tрадиционалната награда „Земја на годината“ на сајтот The Economist секоја година станува се попопуларна. Секој декември се објавуваат имиња на држави кои почнуваат од дното (лошо владеење,...
Политика

Макрон за „Економист“: Сите во ЕУ беа за преговори со С. Македонија

Влатко Зорба
Францускиот претседател Емануел Макрон во интервју за магазинот „Економист“, цитирано од „ДВ“, вели дека е подготвен да се согласи да започнат преговори со Скопје, доколку...
Политика

Ципрас: Северна Македонија покажа дека е кредибилен партнер за ЕУ и треба да почне преговори

Влатко Зорба
Поранешниот грчки премиер Алексис Ципрас смета дека Договорот од Преспа е победа на дипломатијата над национализмот, можност за поблиска соработка меѓи двете земји, придонес за...
Политика

Самит за Западен Балкан во организација на весникот Економист (ВО ЖИВО)

Влатко Зорба
Конференцијата на „Економист“ се случува во многу важен момент за Северна Македонија и Западен Балкан по Преспанскиот договор очекувањето беше дека Европскиот совет ќе ја...