СТАНДАРД life

Романија

КОМПАНИИ

Најголемиот стартап од Балканот дебитираше на Волстрит

Влатко Зорба
Романскиот стартап UiPath, кој развива роботски програми, успешно дебитираше на Њујоршката берза, собра 1,34 милијарди долари од продавачите на софтвер и инвеститорите во почетната јавна...
КОМПАНИИ

Амазон ќе отвори три канцеларии во Романија и ќе вработи 500 лица до крајот на 2021 година

Влатко Зорба
Американскиот продавач на мало, Амазон е во процес на отворање на три нови канцеларии во Романија и планира да вработи повеќе од 500 лица до...
КОМПАНИИ

Романската економија ги засенува останатите во ЕУ (инфографик)

Влатко Зорба
Економијата на Романија го надмина остатокот од Европската унија во последниот квартал, откако владата одлучи да не воведе остра блокада што е воведена на поголемиот...
КОМПАНИИ

„Дачија“ го прекина производството поради недостаток на полупроводници

Влатко Зорба
Романскиот производител на автомобили Дачија, единица на француската група Рено, го прекина производството поради глобален недостиг на полупроводници, рече министерот за труд Ралука Туркан. –...
КОМПАНИИ

На повеќе од 500.000 луѓе им се заканува отказ во Романија, кризата допрва ќе се почувствува во 2021 година

msp-admin
Тешките економски мерки поради коронавирусот може да значат дека повеќе од 500.000 луѓе во Романија ќе останат без работа, а повеќе од 300.000 компании ќе...