Стандард
КОМПАНИИ

„Дачија“ го прекина производството поради недостаток на полупроводници

Романскиот производител на автомобили Дачија, единица на француската група Рено, го прекина производството поради глобален недостиг на полупроводници, рече министерот за труд Ралука Туркан.

– Фабриката на Дачија во Миовени ја запре својата активност поради глобалната криза со полупроводници, ситуација која влијае на 50% -60% од производствената активност и приближно 8.000 работници, рече Туркан во објавата на социјалните мрежи во четвртокот по состанокот со претставниците на романските производители на автомобили Здружение и Конфедерација на работодавци Конкордија.

Според Туркан, владата ќе преземе чекори за забрзување на законските одредби во врска со намалувањето на работното време во случаи како што е „Дачија“, за да и помогне на компанијата да ги задржи работните места.

– Во текот на февруари, групацијата Рено ќе го прилагоди производството поради недостиг на електронски компоненти кај одредени добавувачи. Затоа, производствената активност во Миовени беше запрена на 1 февруари. Мобилизирани се тимови на синџири на снабдување за да управуваат со влијанието на оваа глобална криза, која влијае на голем дел од автомобилскиот сектор, сподели локалниот романски економски портал „Профит.ро“, цитиран од „Рено Романија“ во средата.

Од крајот на минатата година, работата на производителите на автомобили е под влијание на недостаток на полупроводници, бидејќи глобалните производители главно снабдуваат производители на паметни телефони, таблети и уреди за игри, според извештаите на меѓународните медиуми.

Поврзани вести

Закерберг ги потврди пропустите на „Фејсбук“ за време на претседателските избори во САД во 2016-та

msp-admin

Купуваат злато во Хрватска, а го чуваат во Швајцарија, Австрија, Словенија…

msp-admin

Донација за Проект Среќа од компанијата Жито Лукс

Берта Китинска