Стандард
КОМПАНИИ

Банкротираше една од најмоќните американски лоби групи

Американската NRA (National Rifle Association), најголемото лоби од овој тип, поднесе барање за банкрот, според документите доставени до Тексас во петокот.

Групата соопшти дека планира да ја напушти државата Њујорк, каде е основана во 1871 година, и повторно да се приклучи на непрофитна организација во Тексас во потег што го нарече „Проект на слободата“, се вели во соопштението издадено во петокот.

Објавата во Поглавје 11 следи по промената на раководството и обвинувањата за финансиско лошо управување на NRA во последниве години.

Државната адвокатка на Њујорк, Летиција Џејмс, поднесе тужба во август, обвинувајќи го високото раководство на NRA за кршење на законите што управуваат со непрофитни групи и употреба на милиони долари од резервите на организацијата за лична употреба и даночна измама.

Џејмс изјави дека сегашното и поранешното раководство на в „воспоставиле култура на лошо управување“, што им користи, на семејството, на пријателите и ги фаворизираат продавачите, што довело до тоа организацијата да изгуби над 63 милиони долари за три години.

Како одговор, NRA поднесе противтужба во која се наведува дека Државниот правобранител се меша во правата на групата, загарантирани со Првиот амандман.

Џејмс одговори на најавата на групата за банкрот во петокот со концизно соопштение: „Финансискиот статус на NRA конечно го достигна својот морален статус: „банкротираше“.

Таа додаде, „додека ги разгледуваме овие записи, нема да дозволиме NRA да ја користи оваа или која било друга тактика за да избегне одговорност и надзор од мојата канцеларија“.

„Овој стратешки план го отвора патот кон можностите, растот и напредокот“, рече Вејн ЛаПјер, извршен директор и извршен потпретседател на NRA, во изјавата во петокот.

„NRA продолжува да се воспоставува во држава што ги цени придонесите на NRA, ги слави нашите членови кои го почитуваат законот и ќе ни се придружат како партнер во одржувањето на уставната слобода“.

NRA во петокот рече дека се наоѓа во „најсилната финансиска состојба во последните неколку години“, но преструктуирањето ќе помогне за „директните трошоци“.

Во прашањата и одговорите објавени на својата веб-страница, групата рече дека не го признава лошото управување со донаторските средства и не очекува никакво влијание врз програмите на NRA. Во моментов седиштето на организацијата е во Ферфакс, Вирџинија.

Во 2019 година, NRA работеше со дефицит од 12,2 милиони долари, според даночната пријава на NRA за 2019 година, која Си-Ен-Ен ја доби во ноември. Во извештајот се наведува и дека NRA станала свесна за „значајната преориентација“ на нејзините средства во 2019 година и претходните години, како и дека ЛаПјер вратил скоро 300.000 долари плус камата на средствата за тој трошок.

Според OpenSecrets.org, веб-страница управувана од Центарот за реактивна политика, NRA потрошила вкупно 139 милиони долари на кампањи и лобирање од 2000 година. Но, нејзината вистинска политичка моќ доаѓа од нејзините пет милиони членови, од кои многумина својот глас го темелат на поддршка на кандидати или спротивставување на мерките за контрола на оружјето.

Најголемиот доверител наведен во досието за стечај на NRA е нејзината поранешна рекламна компанија „Акерман Меквин“, со кого NRA водеше контроверзна правна битка по скоро 30 години заедничко деловно работење. Според извештајот, на „Акерман Меквин“ им се должи спорни 1,2 милиони долари. Компанијата не врати веднаш на барање за коментар.

Покрај своите внатрешни предизвици, NRA се соочува со промена на ставот на Американците кон оружјето по серијата смртоносни масовни престрелки во последните неколку години.

„NRA, шема за брзо збогатување на нејзините лидери, пропаѓа, исто како што Конгресот се подготвува да гласа за сеопфатен предлог за проверка на заднината од 90 проценти со јавна поддршка“, рече во петокот на Твитер Крис Марфи, демократски сенатор од Конектикат. „Тоа се случува“.

Поврзани вести

„Виз Ер“ на 1 и 2 јули ги отвора аеродромите во Скопје и Охрид

msp-admin

Ќе има зголемување на даноците за мултинационалните компании

Stefanija Kuzmanovska

Бајрактар: Отпуштањата да бидат како технолошки вишок, а не со спогодбени откази

msp-admin