СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Новиот шеф на Intel: Не може Apple да прави подобри чипови од нас

Новиот шеф на Intel, Пат Гелсинџер, ќе ја преземе должноста во февруари, но не губи време да ја подготви својата компанија да се бори против Apple и нивниот нов М1 чип.

„Треба да обезбедиме подобри производи за PC екосистемот од една лајфстајл компанија од Копертино. Мора да бидеме навистина добри во иднина“, рече тој пред новинарите.

Навистина, Intel неодамна се соочи со силна конкуренција и од AMD и од Apple. Минатото лето, Apple објави дека преминува на свои чипови, нарекувајќи го историски чекорот за Mac. Транзицијата помина добро, а новите Mac-чипови M1 објавија повисоки перформанси и подобро траење на батеријата од оние напојувани со Intel чипови.

Во исто време, AMD конечно успеа да го замени Intel како претпочитана опција за гејмерски компјутери и да го зголеми притисокот врз неговиот конкурент со своите нови мобилни чипови Ryzen 5000.

Покрај тоа, Intel ја одложи транзицијата на чипови од 7 nm до 2022 година и сега, исто така, ќе мора да одлучи дали сака да го пренесе производството на аутсорсинг компанија.

Според експертите, аутсорсинг производството на процесорот ќе му овозможи на Intel да потроши повеќе време на дизајнот, имајќи предвид дека компаниите како што се Apple, AMD, Qualcomm и MediaTek веќе користат TSMC за своите чипови.

Поврзани вести

Ако Faceboоk беше држава, ќе беше Северна Кореја

msp-admin

„ToMontenegro“ „полетува“ во февруари?

Влатко Зорба

BlackBerry продале патенти на Huawei

Влатко Зорба