СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Романската економија ги засенува останатите во ЕУ (инфографик)

Економијата на Романија го надмина остатокот од Европската унија во последниот квартал, откако владата одлучи да не воведе остра блокада што е воведена на поголемиот дел од континентот.

Економијата на земјата не само што порасна во споредба со претходните три месеци, туку овој раст ги надмина очекувањата на аналитичарите за повеќе од 10 пати. Проширувањето за 5,3% ги надминува сите други членки на ЕУ, пренесе Блумберг.

Четвртиот квартал беше добар и за другите делови на Источна Европа: Унгарија и Бугарија неочекувано забележаа раст од претходните три месеци, според податоците објавени во вторникот. Литванија се чини дека е земја со најдобри перформанси во ЕУ минатата година.

Романија официјално избегна рецесија за време на пандемијата. Иако земјата се бори со еден од најголемите буџетски дефицити на блокот, таа успеа да ги зголеми јавните инвестиции на највисоко ниво во последната деценија со зајакнување на градежништвото.

На повеќе од 500.000 луѓе им се заканува отказ во Романија, кризата допрва ќе се почувствува во 2021 година

Поврзани вести

Повеќе од 30 домашни и странски експерти кои ќе го пренесат своето искуство на третата годишна конференција за е-трговија

msp-admin

Цените на храната растат 10 месеци по ред: Што поскапе?

Влатко Зорба

Лондон го надмина Њујорк како град со најголема концентрација на милионери на планетата

Влатко Зорба