СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Месото се претвора во мотор на глобалната инфлација кај храната (инфографик)

Постојат знаци дека инфлацијата кај храната, која го презеде целиот свет во текот на изминатата година, е на работ на влошување.

Пандемијата „Ковид-19“ ги отежна синџирите на снабдување, го парализира транспортот и ги разболе работниците од производството, што доведува до повисоки цени на потрошувачката стока ширум светот, објави „Блумберг“.

Земјоделците, особено оние што одгледуваат говеда, свињи и кокошки, сега се под притисок од највисоките цени на пченката и сојата во последните седум години. Ова ги зголемува трошоците за исхрана на нивните животни за 30%. За да останат профитабилни, производителите како Tyson Foods ги зголемуваат цените, што за возврат ќе се прошири низ синџирот на снабдување и во следните месеци ќе се рефлектира во повисоки цени за говедско, свинско и пилешко низ целиот свет.

„Цените на добиточната храна се зголемуваат и опаѓаат, а вие мора да го прифатите и доброто и лошото“, рече Марк Гортон, директор на британскиот производител на пилешко и мисирки Traditional Norfolk Poultry. „Но, кога тие стануваат толку скапи, тоа почнува да има огромно влијание врз бизнисот“, рече тој.

Последен пат житото било толку скапо по сушата во САД во 2012 година, по што цените на месото нагло пораснаа. Сега месото повторно е на прагот да стане мотор на глобалната инфлација кај храната. Ова има потенцијал да ја разгори дебатата за инфлацијата воопшто и што треба да направат централните банки и политичарите за да им помогнат на економиите да продолжат да се опоравуваат од пандемијата.

Ветеното враќање во нормала по вакцините и програмите за фискален стимул сега се очекува да ја зголеми побарувачката и да ги зголеми потрошувачките цени. Пазарите на обврзници во ЕУ и САД испраќаат сигнали дека инфлацијата се враќа.

Што се однесува до тоа што ги движи цените на добиточната храна, ова главно се должи на лошите временски услови, што ја намалува жетвата. Расте и побарувачката. Кина, најголемиот купувач на суровини во светот, складира залихи за да ги нахрани своите стада свињи.

Производителите на месо во водечките земји извозници ги чувствуваат ефектите на поскапото жито. Во Бразил, најголемиот извозник на пилешко месо, цената на одгледување пилешко се зголеми за 39% минатата година поради хранењето, соопшти државната агенција за земјоделство Ембрапа. Расходите повторно се зголемија за околу 6% минатиот месец, според „Itau BBA“.

Во Европа, добивката на добиток се намалува како резултат на комбинацијата на скапа храна и задушената побарувачка како резултат на пандемиите и блокадите. Некои помали одгледувачи на свињи дури можат да бидат принудени да го напуштат пазарот, рече вишиот аналитичар на Rabobank, Ченгјун Пан.

Организацијата за храна и земјоделство на Обединетите нации претходно соопшти дека светските цени на месото пораснале во јануари четврти месец по ред.

Епидемии на болести на животни, исто така, може да ги зголемат цените на месото. Постојат нови епидемии на птичји грип во некои делови на Азија и Европа. Смртоносниот вирус на африканска свинска чума продолжува да се шири во голем број земји по „косењето“ стада во Кина, а неодамнешната епидемија на Филипините принуди локална компанија да го напушти бизнисот.

Месото при продажбите на мало најмногу порасна откако производителите ги намалија своите стада поради намалувањето на приходите. Ова е процес што одзема многу време, што значи дека има заостаток помеѓу инфлацијата на храна за животни и потрошувачките цени, рече Вил Соер, економист во земјоделскиот кредитор CoBank ACB.

Во САД бизнисот со говеда и пилешко веќе се намалува поради малиот профит во пандемијата. Стада свињи во САД паднаа за 0,9 проценти во декември во однос на претходната година и оние во јануари за 0,2 проценти, покажуваат владините податоци.

Заработката од говеда веќе се намалува. CRI Feeders од Оклахома, која има 42.000 животни кои јадат претежно пченка, е на работ – без профит, но сепак не е во загуба, вели ко-сопственикот Скот Ендрус. Тековната суша во земјата ги попари пасиштата и ги зголеми цените на храната за 30%.

Предизвиците на пазарот и лошото време веројатно ќе ги принудат земјоделците да го намалат обемот на работа, изјави Клејтон Хусман, извршен директор на Здружението за сточарство во Канзас.

„Во текот на следните неколку години, очекуваме понудата да се намали“, рече тој.

Поврзани вести

Електричен или бензински автомобил – што е поевтино?

Влатко Зорба

Рекорден број ресторани во Јапонија банкротираа за време на пандемијата

Влатко Зорба

Huawei и Xiaomi ја блокираа Alibaba

Влатко Зорба