СТАНДАРД life

Инфлација

АНАЛИЗИ

Страшниот дух на инфлацијата кружи низ светот, ќе мора да се навикнеме на порастот на цените

Влатко Зорба
Не е изненадувачки ако цените ненадејно растат по закрепнувањето на економијата по пандемијата, но ако на тоа се додадат „бесплатни пари“ и големи државни пакети...
КОМПАНИИ

Бафет: Високата инфлација е веќе реалност

Легендарниот инвеститор Ворен Бафет предупреди дека доаѓа сериозна инфлација што ќе влијае на закрепнувањето на американската економија. „Гледаме значителна инфлација“, рече Бафет на годишното собрание...
КОМПАНИИ

Пандемијата за прв пат не е најголем ризик за инвеститорите

Влатко Зорба
Според истражувањето на Банката на Америка, за прв пат откако Ковид-19 го сврте светот наопаку, пандемијата веќе не е на врвот на листата со најголеми...
КОМПАНИИ

Лагард: ЕЦБ ја зголеми прогнозата за економски раст и инфлација

Влатко Зорба
Европската централна банка денес ја зголеми проекцијата на инфлацијата за 2021 година поради скокот на цените на почетокот на годината и малку ја зголеми прогнозата...
КОМПАНИИ

Месото се претвора во мотор на глобалната инфлација кај храната (инфографик)

Влатко Зорба
Постојат знаци дека инфлацијата кај храната, која го презеде целиот свет во текот на изминатата година, е на работ на влошување. Пандемијата „Ковид-19“ ги отежна...
ЕКОНОМИЈА

НБ: Просечната годишна стапка на инфлација за 2020 година изнесува 1,2%

Влатко Зорба
На 9 февруари 2021 година се одржа редовна седница на Комитетот за оперативна монетарна политика на Народната банка, на којашто беа разгледани движењата на меѓународните...
АНАЛИЗИ

Што ни кажува јануарскиот пораст на инфлацијата во еврозоната?

Влатко Зорба
„Леле!“ Ако инфлацијата во еврозоната можеше да зборува, ќе се извикнеше на овој начин вчера, кога Евростат објави дека се зголеми за 0,9% во јануари...
ЕКОНОМИЈА

НБ: Остварувањата во 2020 година упатуваат на благо забрзување на инфлацијата

Влатко Зорба
Поумерени негативни ефекти од здравствената криза врз економската активност и поповолни движења во домашната економија се забележани во последниот квартал од 2020 година, во однос...
ЕКОНОМИЈА

Тука парите не вредат ништо: Ова се пет држави со најголема инфлација на светот!

msp-admin
Венецуела е земја со наголема инфлација во свет, а зад неа се Зимбабве и Јужен Судан, пренесува Ворлд економик форум. Кризата која ја погоди Венецуела...