СТАНДАРД life

ФЕД

АНАЛИЗИ

Страшниот дух на инфлацијата кружи низ светот, ќе мора да се навикнеме на порастот на цените

Влатко Зорба
Не е изненадувачки ако цените ненадејно растат по закрепнувањето на економијата по пандемијата, но ако на тоа се додадат „бесплатни пари“ и големи државни пакети...
КРИПТОВАЛУТИ

Пауел: Криптовалутите остануваат нестабилни чувари на средства

Влатко Зорба
Претседателот на ФЕД, Џером Пауел, рече дека криптовалутите остануваат нестабилни чувари на средства и дека централната банка не брза да воведе конкуренти. „Тие се многу...
АНАЛИЗИ

Дигиталниот долар на ФЕД нема никаква врска со биткоинот

Влатко Зорба
Американскиот министер за финансии Џенет Јелен неодамна ја спомена идејата за создавање на таканаречен дигитален долар – нова форма на електронска валута што би го...
АНАЛИЗИ

Протекционизмот на Трамп го забави растот до нивото од времето на Обама

msp-admin
Големото прашање за претседателството на Трамп е колку побрзо би растела економијата доколку не беше неговиот трговски протекционизам. Извештајот за раст од третиот квартал од...