СТАНДАРД life

лагард

КОМПАНИИ

Лагард: ЕЦБ ја зголеми прогнозата за економски раст и инфлација

Влатко Зорба
Европската централна банка денес ја зголеми проекцијата на инфлацијата за 2021 година поради скокот на цените на почетокот на годината и малку ја зголеми прогнозата...
КРИПТОВАЛУТИ

„Моментот на вистината“ за дигиталното евро пристигнува во април

Влатко Зорба
Европската централна банка ќе одлучи на пролет, најверојатно во април, дали ќе ги продолжи подготовките за лансирање на дигиталното евро, сложен проект што може да...
КОМПАНИИ

Лагард: Најмногу се плашам дека некои земји-членки на ЕУ ќе ги укинат стимулативните мерки

Влатко Зорба
Претседателката на Европската централна банка, Кристин Лагард, рече дека нејзиниот најголем страв не е дека Европската унија ќе собере „планина долгови“, туку дека владите можат...
КОМПАНИИ

Помал приход од камати го погоди „срцето на Европа“

Влатко Зорба
Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, изјави во средината на јануари дека економијата на еврозоната ќе закрепне оваа година, под услов мерките воведени...
КОМПАНИИ

Над 100 економисти, политичари и активисти бараат од Лагард отпишување на јавниот долг на земјите-членки на Еврозоната

Влатко Зорба
Време е Европската централна банка да отпише голем дел од јавниот долг на земјите-членки на Еврозоната, е апелот испратен од над 100 економисти, политичари и...
КОМПАНИИ

ЕЦБ не може да отпишува долгови, вели Лагард

Влатко Зорба
Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард го отфрли повикот на повеќе од сто економисти, ЕЦБ да ги отпише долговите на земјите од еврозоната...
КОМПАНИИ

Лагард: Закрепнувањето од пандемијата може да биде одложено

Влатко Зорба
Претседателката на Европската централна банка Кристин Лагард се надева дека 2021 година ќе продолжи да биде година на економско закрепнување од пандемијата, и покрај сериозните...
КОМПАНИИ

Лагард: Економијата во еврозоната ќе доживее подобри времиња

Влатко Зорба
Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, вчера изјави дека економијата во еврозоната ја чека опоравување оваа година, под услов мерките воведени за сузбивање...
КРИПТОВАЛУТИ

Лагард: Биткоинот се користи и за перење пари, треба да се регулира со закон

Влатко Зорба
Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард повика денес на глобално регулирање на трговијата со биткоин, наведувајќи дека оваа дигитална валута во некои случаи...
КОМПАНИИ

Лагард: Пандемијата длабоко ќе ја смени светската економија

msp-admin
Пандемијата од коронавирус и економската криза како последица на тоа длабоко ќе ја сменат светската економија, рече Кристин Лагард, директор на Европската централна банка. Таа...