Стандард
КОМПАНИИ

Лагард: Пандемијата длабоко ќе ја смени светската економија

Пандемијата од коронавирус и економската криза како последица на тоа длабоко ќе ја сменат светската економија, рече Кристин Лагард, директор на Европската централна банка. Таа додаде дека работењето од дома ќе го промени начинот на кој функционираат сите вработени и дека се очекува зголемување на роботиката во индустријата.

Светската економија сега ќе биде поориентирана кон екологијата и нумерирањето, рече Лагард.

Кризата предизвикана од пандемијата на коронавирусот ќе ја забрза трансформацијата на европските економии, а таа трансформација е веќе „латентно присутна“, рече Лагард за време на видео конференција за економија, што се одржа во Париз.

„Кога станува збор за производство, пазарот, вработувањето, она што ние во моментот го доживуваме, веројатно ќе доведе до еволуција кон поодржлив начин на живот, кој ќе биде поеколошки“, рече Кристин Лагард.

Според париски „Фигаро“, Лагард особено се осврна на телекомуникациите, што, како што оцени, ќе „го трансформира начинот на кој функционираат сите вработени“, барем кога станува збор за развиените земји.

Таа, исто така, процени дека ќе има значително зголемување на употребата на нумерички технологии и роботика во индустријата.

Соочени со вакви трансформации, Европа е во одлична позиција да ги прифати, додаде Лагард.

Поврзани вести

Huawei подготвен да ги исполни сите барања Шведска за 5G мрежата

msp-admin

Владата најавува повластена стапка за занаетчиите и угостителите, тие не очекуваат ефект поради корона-кризата

msp-admin

Римац изгуби стотина илјади евра поради откажување на саемот во Женева

msp-admin
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!