СТАНДАРД life

резултати

Фитнес

Ако сакате најдобри резултати, еве го најдоброто време од денот за тренирање

Urednik
КОГА да тренирате за најдобри резултати е едно од прашањата што си го поставуваат многу фитнес ентузијасти. Ако сте утринска личност, одберете утрински тренинзи, додека...
КОМПАНИИ

Помал приход од камати го погоди „срцето на Европа“

Влатко Зорба
Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, изјави во средината на јануари дека економијата на еврозоната ќе закрепне оваа година, под услов мерките воведени...
КОМПАНИИ

Alphabet со рекордни приходи и профит за четвртиот квартал на 2020 година

Влатко Зорба
Alphabet, матична компанија на Google, објави рекорден профит за втор квартал по ред, благодарение на растот на приходите од рекламирање преку Интернет за време на...
КОМПАНИИ

Која нафтена компанија се претстави најдобро во 2020 година?

Влатко Зорба
И покрај разорниот пад на нафтените пазари во 2020 година, повеќето големи компании се претставија релативно добро за време на превирањата на пазарот, според компаративната...
КОМПАНИИ

Рекламирањето ги катапултираше кварталните приходи на Facebook

Влатко Зорба
Facebook објави дека неговите приходи скокнале за една третина во четвртиот квартал од 2020 година, поттикнати од зголемено рекламирање од страна на компаниите кои сакаат...
КОМПАНИИ

Нема зима за технолошкиот гигант

Влатко Зорба
Microsoft го постави вториот квартал на своите финансиски резултати, бележејќи приход од 43,1 милијарди долари и нето приход од 15,5 милијарди долари. Приходите се зголемија...
КОМПАНИИ

Резултатите на JPMorgan се подобри од очекуваните

Влатко Зорба
Кварталната сезона на објавување деловни резултати беше отворена во петокот. Прво, резултатите ги објавија банкарските гиганти. За JPMorgan Chase последниот квартал беше рекорден, бидејќи беше...
КОМПАНИИ

ОКТА успеа да ја задржи својата стабилна финансиска позиција и покрај корона-кризата

msp-admin
ОКТА ја започна 2020 година со одлични достигнувања на продажните количини на двата пазари на кои делува, но претрпе неповолни ефекти од падот на меѓународните...