СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Која нафтена компанија се претстави најдобро во 2020 година?

И покрај разорниот пад на нафтените пазари во 2020 година, повеќето големи компании се претставија релативно добро за време на превирањата на пазарот, според компаративната анализа на „Rystad Energy“.

Францускиот енергетски гигант Total ги засенува своите конкуренти, откако од Big Oil концернот (групата на најголеми нафтени компании во светот – BP, Chevron, Eni, ExxonMobil, Royal Dutch Shell, Total – н.з.) успеа да ги одржи своите оперативни трошоци. За барел еквивалент на нафта под 5 долари во последните пет години.

Иако Total сè уште заостанува зад британскиот в во овој поглед, тоа е групата што постигна најголемо годишно намалување на трошоците во 2020 година меѓу најголемите играчи. Rystad Energy го проценува вкупното намалување на оперативните трошоци на околу 8,5%, пренесува Oilprice.

На крајот на октомври минатата година, компанијата уште еднаш докажа дека е во состојба да се справи во тешки моменти за нафтената индустрија, пријавувајќи профит за третиот квартал, што ги надминува пазарните прогнози. Прилагодената нето добивка на групата за третиот квартал достигна 848 милиони долари, што е за 72% помалку од профитот регистриран пред една година, но ја надминува просечната проценка на аналитичарите од 478 милиони долари.

Total соопшти дека може да ја задржи одржливоста на својата профитабилност по цени на нафтата на 40 долари за барел, додека пазарот регистрира падови, што не се забележани од мај.

Во 2020 година, Total успеа да додаде околу 1 милијарда барели еквивалентно производство на нафта, откако зад 70% од таа количина е проширеното производство во блок 58 на локацијата на компанијата во Суринам, во кое се стекна со 50% удел во 2019 година.

Како резултат, успехот на Total во истражувањето има значително влијание врз неговиот RRR. Францускиот гигант е единствената компанија што успева да објави сооднос на RRR од 116%, заменувајќи повеќе ресурси отколку што има произведено. Следат ConocoPhillips со коефициент 93% и ExxonMobil со 72%.

Просечното очекувано намалување на трошоците за барел еквивалент на нафта за компаниите на „Big Oil“ е 8,5%, бидејќи некои од проблемите со оперативните трошоци за барел еквивалент на нафта над 5 американски долари во 2019 година успеваат значително да ги намалат трошоците во 2020 година.

Rystad Energy проценува дека оперативните трошоци на Chevron се намалени за скоро 15% на годишно ниво, што е импресивно достигнување, иако компанијата забележа разочарувачка анкетна сезона. Трошоците на Shell се намалуваат за околу 10%.

Сите големи компании за нафта инвестираат мудро во 2020 година и оваа стратегија им помага да се движат значително подобро во текот на годината отколку во 2014-2016 година.

Rystad Energy му дава највисок рејтинг на в според оперативната ефикасност, проследен со францускиот концерн Eni, Chevron и Shell.

Поврзани вести

WhatsApp сепак реши да споделува податоци за корисниците

Влатко Зорба

На што најмногу потрошија Американците додека ги чекаа резултатите од изборите?

msp-admin

„Twitter“ суспендираше 70.000 кориснички сметки поврзани со движењето „QAnon“

Влатко Зорба