Стандард

Регулација

КРИПТОВАЛУТИ

Лагард: Биткоинот се користи и за перење пари, треба да се регулира со закон

Влатко Зорба
Претседателката на Европската централна банка (ЕЦБ) Кристин Лагард повика денес на глобално регулирање на трговијата со биткоин, наведувајќи дека оваа дигитална валута во некои случаи...
КРИПТОВАЛУТИ

FCA: Инвеститорите во Bitcoin може да ги изгубат сите свои пари

Влатко Зорба
Финансиското тело за надзор на Велика Британија – Органот за контрола на финансиското однесување (Financial Conduct Authority – FCA), издаде предупредување до инвеститорите во криптовалути,...
КРИПТОВАЛУТИ

Во Велика Британија почнуваат консултациите за регулирање на крипто-средствата

Влатко Зорба
Министерството за финансии на Обединетото Кралство започнува консултации за регулирање на крипто-средствата и стабилнитемонети за поддршка на иновациите и заштитата на потрошувачите. Министерството за финансии...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!