Стандард

Дигитално ЕВро

КРИПТОВАЛУТИ

„Моментот на вистината“ за дигиталното евро пристигнува во април

Влатко Зорба
Европската централна банка ќе одлучи на пролет, најверојатно во април, дали ќе ги продолжи подготовките за лансирање на дигиталното евро, сложен проект што може да...
КОМПАНИИ

Дигитално евро: Дали ќе постои и како може да изгледа?

Влатко Зорба
Претседателот на Европската централна банка (ЕЦБ), Кристин Лагард, оваа недела прокоментира дека финансиската институција ќе продолжи да се движи кон воведување на дигиталното евро, кое...
КРИПТОВАЛУТИ

ЕЦБ доби повеќе од 8.000 одговори на консултациите за дигиталното евро

Влатко Зорба
Европската централна банка доби повеќе од 8.000 одговори на своите консултации за создавање дигитално евро, електронска форма на пари од централната банка што ќе им...
АНАЛИЗИ

Дигитално евро: Зошто токму сега и што значи тоа за вас?

msp-admin
Европската централна банка ќе започне јавна дебата за тоа кога и како може да создаде дигитално евро. Овој потег доаѓа во време кога пандемијата се...
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!