СТАНДАРД life
АНАЛИЗИ

Дигитално евро: Зошто токму сега и што значи тоа за вас?

Европската централна банка ќе започне јавна дебата за тоа кога и како може да создаде дигитално евро. Овој потег доаѓа во време кога пандемијата се забрзува и готовината се исфрла од употреба, а во исто време, регулаторите нервозно го следат растот на криптовалутите како што е биткоинот.

А што би значело дигиталното евро за граѓаните од регионот.

Што е дигитално евро?

Дигиталното или виртуелното евро би било електронска верзија на евро банкноти и монети, би било законско средство за плаќање и загарантирано од Европската централна банка.

Исто така, за првпат ќе им овозможи на физичките лица да имаат депозити директно во ЕЦБ. Ова би можело да биде побезбедно отколку со комерцијалните банки кои можат да пропаднат или да држат готовина што може да биде украдена или изгубена.

И како готовина, парите можат да се чуваат надвор од банкарскиот систем, на пример во „дигитален паричник“.

Тоа ќе им овозможи на граѓаните и компаниите да вршат секојдневни плаќања „на брз, лесен и безбеден начин“, објави ЕЦБ. Дигиталното евро ќе „ја надополни готовината, а нема да ја замени“, нагласи ЕЦБ.

Издавањето и трансферот на дигитални банкноти може да се изврши со употреба на технологија позната како блокчејн на која се потпираат криптовалутите како биткоинот.

Зошто сега?

Пандемијата Ковид-19 ги ​​зголеми електронските плаќања бидејќи клиентите избегнуваат банкноти и монети од страв да не го шират коронавирусот. Како и другите централни банки ширум светот, ЕЦБ е исто така претпазлива кога станува збор за виртуелни пари. Ако луѓето во еврозоната масовно се префрлат на виртуелни валути кои работат надвор од дофатот на ЕЦБ, ова може да ја попречи ефективноста на мерките на нејзината монетарна политика. Планот на Фејсбук „го забрза размислувањето на централните банки“ на таа тема.

Кога можеме да го очекуваме дигиталното евро во нашите паричници?

ЕЦБ ќе започне со квартални консултации во понеделник и ќе спроведе серија експерименти за изводливоста на дигиталното евро во следните шест месеци.

Централната банка има за цел да одлучи за тоа околу средината на 2021 година и дали да го започне проектот или не. Но, не очекувајте наскоро дигитално евро во вашиот електронски паричник.

Ќе бидат потребни „помеѓу 18 месеци и три или четири години“ за иницијативата да заживее, изјави за Франс Прес извор близок до проектот.

Поврзани вести

Која е пресудата за Лондонското сити по „Брегзит“?

Влатко Зорба

Најголемата дебата на Вол Стрит во моментов: Купување биткоин наместо злато

Берта Китинска

МОТ: Поради пандемијата, загубени се околу 300 милиони работни места

msp-admin