Стандард
КОМПАНИИ

Инфлацијата нагло порасна во еврозоната и ЕУ

Стапката на инфлација нагло се зголеми во јануари, како во еврозоната, така и низ цела ЕУ, во споредба со декември.

Во еврозоната, годишната инфлација во првиот месец од оваа година изнесува 0,9%, а во Унијата 1,2%, според европскиот завод за статистика Евростат.

Земјите со еврото забележаа дефлација од 0,3% во декември минатата година и раст на цените од 1,4% во јануари 2020 година. Во ЕУ, годишната инфлација беше 0,3% во декември и 1,7% во јануари минатата година.

Во јануари, цените на услугите придонесоа најмногу за годишната инфлација во еврозоната, проследена со неенергетски индустриски производи, храна, алкохол и тутун и енергија.

Поврзани вести

msp-admin

Маск: Наскоро тестирање на супербрзиот „Старлинк“ интернет

msp-admin

Белгија има стратешка улога во производството на вакцини

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!