СТАНДАРД life

Ефекти

Здравје

Алкохолот не е единствениот виновник – кои други навики предизвикуваат оштетување на црниот дроб?

Urednik
МНОГУ луѓе мислат дека прекумерното консумирање алкохол е единствениот и главниот виновник за лошото здравје на црниот дроб, но лекарите не уверуваат во спротивното. Како...
Здравје

Откриено зошто некои луѓе долго страдаат од Ковид

Urednik
Откако пандемијата „Ковид-19“ првпат го погоди светот, истражувачите се обидуваат да разберат зошто, во споредба со другите коронавируси, САРС-КоВ-2 произведува такви негативни долгорочни ефекти. Долгиот...
Здравје

КАДЕ СЕ ПРОНАОЃАТЕ: Дали знаевте дека постојат дури 7 видови на мамурлак?

Urednik
Замор, жед, главоболка, гадење, вртоглавица, тремор, недостаток на фокус, болки во мускулите… Сето тоа се типични симптоми за некој кој „искрено“ се опијанил претходната вечер....
КОМПАНИИ

Германија ќе ги чувствува ефектите од пандемијата барем до 2025 година

Влатко Зорба
Германската економија ќе ги чувствува ефектите од пандемијата на коронавирус најмалку до 2025 година, објави во понеделникот Институтот за истражување за вработување (ИАБ). Стапката на...