СТАНДАРД life
Балкан микс

Тика Станиќ: Пиев уште од рано детство, дневно и до 2 литри жестоко

Српскиот актер Тихомир Тика Станиќ може да се пофали со богата кариера. Има остварено многу значајни улоги, како на филм, така и во серии, но и во театарот.

Станиќ во своите интервјуа отворено зборува за грешките од минатото, па зборуваше и за периодот кога пиел и до 2 литри алкохол дневно.

– Пиев многу и неумерено. За среќа, застанав на 42, па не зема толку голем замав. Не се виде толку, бидејќи кога е млад човек трпи разни други тегоби, не само алкохол. Престанав да пијам на 1 април 2002 година. Значи немам пиено 20 години. И претходно кажав дека нема да пијам 18 години, додека не бидам полнолетен, трезен, но кога дојде таа 18-та година не ми падна на памет да продолжам. Многу зборувам за тоа и сите ми велат дека не треба, но јас сепак зборувам затоа што мислам и видов неколку примери дека можам да влијаам на луѓето. Зборувањето за тоа позитивно влијае на луѓето да се ослободат од тоа зло, кое се нарекува алкохол – изјави актерот.

– Пијев уште од раното детство. Таква е околината. Татко ми пиеше многу, вујко ми пиеше сите ми велеа не пиј толку, бидејќи кога почнав да пијам пиев по 2 литри жесток алкохол секој ден и не беше прашање да не пијам, туку не многу. Ние како општество и како народ имаме тенденција да заборавиме за каков отров се работи и колку е штетен и колкава штета им нанесува алкохолот на семејствата. Сметаме дека е доблест што некој може добро да пие и јас се гордеев со тоа – признава актерот.

– Две години откако престанав да пијам, видов само некои придобивки од тоа. Имав огромна сила, со тоа што бев храбар во разни ситуации со реченицата „чекај, успеа да престанеш да пиеш“, дали е тоа чудо? Така е, па можете да правите чуда. Би ги советувал луѓето да ги слушаат децата. Научив толку многу работи од децата – истакна Станиќ во интервју за телевизија „Уна“.

Поврзани вести

Исто како Барби: Јелена Розга ја покажа витката фигура во розово мини здолниште

Radmila Tasevska

Јелена Костов за враќањето на музичката сцена: „Не сакав ништо со сила, туку кога почувствував дека е вистинското време“!

Urednik

Ковачевиќ за вирусот: Изгубив 5 килограми, ми го пренело некое дете

Urednik