СТАНДАРД life
ЕКОНОМИЈА

Трамп: Во пресрет на изборите, американската економија ќе покаже невиден раст

Со нови 300 милијарди долари, американскиот претседател Доналд Трамп е подготвен да даде стимул за американската економија, јавија американски медиуми.

– Имаме подготвени 300 милијарди долари. Се што треба да стори Конгресот е да гласа за новиот пакет економска помош, нагласи Трамп.

Неговите забелешки доаѓаат во време на жестока изборна битка околу претседателските избори на 3 ноември.

– Во пресрет на изборите, американската економија ќе покаже невиден раст, додаде Трамп.

Поврзани вести

Авиокомпаниите предупредуваат: 25 милиони работни места низ целиот свет може да бидат загрозени

Бесими: Човечкиот капитал е во директна корелација со економскиот раст

Влатко Зорба

Договор со Светска банка со кој се обезбедуваат 70 милиони евра за локални патишта во 80 општини