СТАНДАРД life

канабис

Шоубиз

Тајсон отвори кафуле во Амстердам: „Отсекогаш сакав да бидам во бизнисот со канабис“

Urednik
Поранешниот американски професионален боксер Мајк Тајсон (57) во средата го одржа официјалното отворање на своето кафуле во центарот на Амстердам, каде е дозволена продажба на...
КОМПАНИИ

Австралијци во поход на Европа: Сакаат да влезат на пазарот на канабис вреден 3,1 милијарди долари

Влатко Зорба
Неколку мали австралиски компании за медицински канабис одлучија да ја испробаат својата среќа во Европа. Пробивајќи ја шумата на европски регулативи, тие имаат намера да...
КОМПАНИИ

Тајланд најде уште еден извор на приход

Влатко Зорба
Тајланд предложи одгледување канабис на земјоделците како уште еден извор на приход, изјави денеска портпаролката на владата, Траисули Траисоранкул. „Секој има право да одгледува марихуана...
КОМПАНИИ

Екипата од „Редит“ „јача“ акции на производители на канабис

Влатко Зорба
Акциите на неколку канадски производители на канабис продолжија да растат вчера, поттикнати од бранот на легализација во најголемите американски држави и трговската заедница „Редит“, се...
ЕКОНОМИЈА

Владата ја одзеде дозволата за одгледување на канабис за медицински цели на 5 ЛЕТЕРС ДОО Ресен

Влатко Зорба
На предлог на Министерството за здравство, Владата донесе Одлука за престанување на важењето на одлуката за давање на одобрение за одгледување на канабис за медицински...
ЕКОНОМИЈА

„Emerging Europe“: Легализацијата на канабисот и амбицијата на Скопје да стане Амстердам на Балканот

Влатко Зорба
Хрватска и Северна Македонија, заедно со Чешка, Литванија и Полска, се едни од ретките земји во Европа каде е дозволена употреба на марихуана за медицински...
КОМПАНИИ

Изборите во САД донесоа голема победа за канабис индустријата

msp-admin
И покрај неизвесноста околу изборите во САД, веќе постои јасен победник – локалните компании за канабис, пишува Блумберг. Индустриските лидери се радуваа откако марихуаната беше...
ЕКОНОМИЈА

Нова фабрика за одгледување канабис во индустриската зона Ќојлија

Берта Китинска
Нова современа фабрика за одгледување канабис за медицински цели и за финални медицински производи на база на канабиноиди денеска ќе биде отворена во општината Петровец,...
КОМПАНИИ

Тајсон ја полни касата на Барсa, канабисот е „виновен“ за сè!

msp-admin
Кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус ќе ја погоди силно Барселона каде превирањата во администрацијата се во тек. Затоа клубот одлучи да ги продаде правата...