Таг : канабис

МАКЕДОНИЈА

Владата е подготвена да разговара за декриминализација на канабисот, вели Арсовски

Берта Китинска
Владата е подготвена да разговара  за декриминализација и депенализација на канабисот. Таа е отворена во секој момент да разговара за суштински решенија за декриминализација и...
ЕКОНОМИЈА

Нова фабрика за одгледување канабис во индустриската зона Ќојлија

Берта Китинска
Нова современа фабрика за одгледување канабис за медицински цели и за финални медицински производи на база на канабиноиди денеска ќе биде отворена во општината Петровец,...
Хроника

Пронајдени 65 стебла канабис во Демир Капија – приведени дилери (ВИДЕО)

Берта Китинска
Вчера полициски службеници од Одделот за криминалистичка полиција- Сектор за недозволена трговија со дрога во координација со СВР Велес во местото Јаворица, Демир Капија пронајдоа...
МАКЕДОНИЈА

Протест за декриминализација на марихуаната пред кривичниот суд во Скопје

Берта Китинска
Протест за декриминализација на марихуаната и поддршка на активистот Филип Достовски се одржа денеска пред зградата на Основниот кривичен суд во Скопје. Претседателот на здружението...
МАКЕДОНИЈА

МАККАНАБИС бара од Владата да го промени Законот за опојни дроги

Влатко Зорба
Законскиот претставник на Здружението „МАККАНАБИС“, Костадин Дуковски на прес-конференција истакна дека е време Владата да ги земе предвид потребите на здружението за производството на канабис...
Регион

Рама бара легализација на канабисот во Албанија за медицински цели

Stefanija Kuzmanovska
Премиерот на Албанија, Еди Рама, изјави дека е за легализација на канабисот во Албанија, со цел да се користи во медицински цели, пренесува приштинска „Коха“....
Компании и пазар

Тајсон ја полни касата на Барсa, канабисот е „виновен“ за сè!

Влатко Зорба
Кризата предизвикана од пандемијата на коронавирус ќе ја погоди силно Барселона каде превирањата во администрацијата се во тек. Затоа клубот одлучи да ги продаде правата...
МАКЕДОНИЈА

Њујорк Тајмс: Производителите на канабис во С. Македонија очекуваат Владата да делува

Stefanija Kuzmanovska
Во изолирана индустриска зона во Скопје, во тек е изградба на куќа за одгледување канабис која, кога ќе заврши, ќе се протега на 55.000 метри...