СТАНДАРД life

Австралија

БИЗЛАЈФ

Австралија инвестира милијарда долари за да го спаси туризмот

Влатко Зорба
Австралиската влада во четвртокот претстави пакет туристичка поддршка во износ од 928 милиони американски долари, со цел зајакнување на локалното патување, додека меѓународните правци остануваат...
КОМПАНИИ

Австралијци во поход на Европа: Сакаат да влезат на пазарот на канабис вреден 3,1 милијарди долари

Влатко Зорба
Неколку мали австралиски компании за медицински канабис одлучија да ја испробаат својата среќа во Европа. Пробивајќи ја шумата на европски регулативи, тие имаат намера да...
КОМПАНИИ

Фејсбук им дава на медиумите милијарда долари и жали за блокадата на вестите во Австралија

Влатко Зорба
Откако беше критикуван за привремено блокирање на написи во весници во Австралија, како одговор на законот со кој се бара дигиталните гиганти да плаќаат надомест...
КОМПАНИИ

Зошто во Австралија панично се купува алкохол за време на пандемија?

msp-admin
Австралија воведува ограничување на купување алкохолни пијалаци, со што може да се купат најмногу 12 шишиња вино и две пакувања од по 24 лименки пиво,...