Стандард

Редит

КОМПАНИИ

Загубите на берзата повторно се бројат во милијарди: Нов удар на акциите на „Reddit“

Влатко Зорба
Оние кои „се обложија“ на падот на цените на акциите на „GameStop“, односно оние кои имаа таканаречени „кратки позиции“ на берзата, загубија околу 1,9 милијарди...
КОМПАНИИ

Во тек е истрага против Reddit и Robinhood за манипулација на пазарот

Влатко Зорба
Комисијата за измами при Министерството за правда на САД, Комисијата за берзи и хартии од вредност и Комисијата за тргување со фјучерси започнаа истрага против...
КОМПАНИИ

Екипата од „Редит“ „јача“ акции на производители на канабис

Влатко Зорба
Акциите на неколку канадски производители на канабис продолжија да растат вчера, поттикнати од бранот на легализација во најголемите американски држави и трговската заедница „Редит“, се...
КОМПАНИИ

Тимот на Reddit лут на своите луѓе што ги срушија акциите на GameStop: „Престанете да продавате“

Влатко Зорба
Омилената компанија на луѓето од Reddit, GameStop деновиве не е толку примамлива на берзата како минатата недела, па затоа оние кои најревносно ги поддржуваа, почнаа...
КОМПАНИИ

JPMorgan: Армијата во Reddit нема да предизвика голем пад на пазарот

Влатко Зорба
Битката меѓу трговците на мало и хеџ фондовите веројатно нема да предизвика сериозен пад на пазарите, велат експертите од JPMorgan, цитирани од „Блумберг“. Големи падови...
АНАЛИЗИ

Давид против Голијат: Како поради Reddit се случи „совршена бура“ на Волстрит ?

Влатко Зорба
Историјата е напишана – со овие зборови еден корисник на Reddit ја опиша ситуацијата што во моментов се одвива околу компанијата за видео игри GameStop....