СТАНДАРД life

Робинхуд

КРИПТОВАЛУТИ

Robinhood ќе овозможи повлекување и депозити на криптовалути

Влатко Зорба
Апликацијата за онлајн тргување со акции, Robinhood вели дека планира да дозволи повлекување и депозити на криптовалути, вклучувајќи Dogecoin. Со твит во средата, од апликацијата...
КОМПАНИИ

Во тек е истрага против Reddit и Robinhood за манипулација на пазарот

Влатко Зорба
Комисијата за измами при Министерството за правда на САД, Комисијата за берзи и хартии од вредност и Комисијата за тргување со фјучерси започнаа истрага против...
КОМПАНИИ

Мислел дека должи 730.000 долари: Семејство го тужи „Робинхуд“ за самоубиство

Влатко Зорба
Семејството на 20-годишен студент кој изврши самоубиство ја тужи брокерската платформа „Робинхуд“ за неговата смрт. Според тужбата што ја поднеле до државниот суд во Калифорнија,...
АНАЛИЗИ

Што треба да знаат трејдерите пред да користат платформи како Robinhood?

Влатко Зорба
Во позадина на социјалните медиуми, кои предизвикаа интерес за збир на акции, кон кои хеџ фондовите неодамна зазедоа „кратки позиции“, Robinhood и другите слични трговски...
КОМПАНИИ

Robinhood собра дополнителни 2,4 милијарди долари од своите акционери

Влатко Зорба
Компанијата за финансиски услуги Robinhood Markets во понеделникот објави дека собрала дополнителен капитал од 2,4 милијарди долари од постојните акционери. Средствата се додаваат на 1...
КРИПТОВАЛУТИ

Robinhood го ограничува тргувањето со крипто-средства „поради екстремни услови на пазарот“

Влатко Зорба
Robinhood го ограничи тргувањето со криптовалути во петокот, бидејќи цените на Bitcoin и Dogecoin нагло скокнаа. Потрошувачите почнаа да известуваат дека апликацијата за тргување запре...
КОМПАНИИ

Среброто поскапе по уште едно лудило на трговците од Reddit (инфографик)

Влатко Зорба
Среброто поскапува втор ден по ред, а пазарот остана претпазлив, откако корисниците на Reddit повторно создадоа немири. Среброто се зголеми за 5,8% до 27,39 долари...
КОМПАНИИ

Инвеститорите со силна поддршка за Robinhood по скандалот со GameSpot

Влатко Зорба
Компанијата за дигитално тргување со акции Robinhood собра над 1 милијарда долари свеж капитал од своите инвеститори откако забрани купување акции со кои трговците-аматери им...