СТАНДАРД life
КОМПАНИИ

Инвеститорите со силна поддршка за Robinhood по скандалот со GameSpot

Компанијата за дигитално тргување со акции Robinhood собра над 1 милијарда долари свеж капитал од своите инвеститори откако забрани купување акции со кои трговците-аматери им нанесоа големи загуби на хеџ-фондовите.

Инвеститорите во Robinhood, финансиските фирми Sequoia Capital и Ribbit Capital, се состанаа во четвртокот вечерта и ѝ понудија на дигиталната компанија итна финансиска поддршка, објави „The New York Times“.

Ројтерс не можеше веднаш да ја потврди таа информација. „Задоволни сме што ја споделуваме со вас веста дека собравме повеќе од 1 милијарда долари свеж капитал од нашите акционери за да можеме да продолжиме да инвестираме во рекорден раст“, ​​рече портпаролот на Robinhood во изјавата по е-пошта.

Компанијата посегна и по кредитната линија со цел да има на располагање доволно пари по укинувањето на забраната.

Апликацијата за тргување со акции на Robinhood беше многу популарна меѓу членовите на новата генерација трговци-аматери сè додека компанијата не забрани купување акции од ланецот продавници за видео игри GameStop во четвртокот, предизвикувајќи жестоки критики од корисниците, како и од политичарите и познатите личности

Сè започна кога корисниците на социјалната мрежа Reddit и на други форуми решија да купат акции на GameStop за да ја зголемат нивната цена. Со тоа, тие сакаа да се спротивстават на хеџ фондовите кои вложија многу пари во шпекулации за падот на цената.

Фондовите користеа тактики за кратка продажба, позајмувајќи ги акциите на GameStop за да ги продадат во пресрет на пад на цената, а потоа, по некое време, повторно да ги откупат по пониска цена. Тие требаше да ја задржат разликата и да ги вратат позајмените акции.

Аматерски трговци од Reddit ги спречија нивните планови со купување акции на „Гејмстоп“ и покачување на нивната цена, која денес се тргуваше за 325 американски долари. Пред нешто повеќе од три недели, тоа беше нешто повеќе од 18 долари.

На средствата им се закануваа огромни загуби, а Робинхуд забрани купување акции на GameStop, но и на ланецот кина AMC, Blackberry и Nokiа.

Robinhood не е единствен во забраната. CNBC објави дека истата мерка ја презела и брокерската куќа Interactiv Brokers.

Регулаторот на пазарот, Комисијата за хартии од вредност (SEC) предупреди во петокот дека „внимателно ќе ги анализира потезите на регулираните компании кои можат да ги стават инвеститорите во неповолна положба или на друг начин несоодветно да ја ограничат нивната можност за тргување со одредени хартии од вредност“.

Robinhood ги намали ограничувањата на трговијата денес и цената на акциите на GameStop повторно се зголеми.

Поврзани вести

Србите градат модерно метро кое ќе поминува низ „Белград на вода“

Влатко Зорба

Стопанствениците му испорачаа барања на Бесими

msp-admin

JPMorgan: Армијата во Reddit нема да предизвика голем пад на пазарот

Влатко Зорба