Стандард

Тргување

КРИПТОВАЛУТИ

Robinhood го ограничува тргувањето со крипто-средства „поради екстремни услови на пазарот“

Влатко Зорба
Robinhood го ограничи тргувањето со криптовалути во петокот, бидејќи цените на Bitcoin и Dogecoin нагло скокнаа. Потрошувачите почнаа да известуваат дека апликацијата за тргување запре...
КОМПАНИИ

Среброто поскапе по уште едно лудило на трговците од Reddit (инфографик)

Влатко Зорба
Среброто поскапува втор ден по ред, а пазарот остана претпазлив, откако корисниците на Reddit повторно создадоа немири. Среброто се зголеми за 5,8% до 27,39 долари...
КРИПТОВАЛУТИ

Тргувањето со криптовалути достигна рекордни 68 милијарди долари

Влатко Зорба
Обемот на тргување на криптовалути на водечките берзи во понеделникот достигна дневен рекорд од над 68 милијарди долари, според податоците цитирани од Ројтерс. Вредностите потврдуваат...
КОМПАНИИ

Кои се петте најтргувани акции на берзата во февруари?

msp-admin
Акциите на Комерцијална банка, Алкалоид, Макпетрол, НЛБ Банка и Гранит се петте најтргувани на официјалниот пазар на Македонска берза во февруари, покажува Месечниот статистички билтен,...