Таг : Средства

МАКЕДОНИЈА

Финансиска поддршка за сите студенти бараат приватните високообразовни установи

Конференцијата на приватни високообразовни установи смета дека Уредбата со законска сила на Владата за издавање домашна платежна картичка, како финансиска поддршка за млади лица, ги...
МАКЕДОНИЈА

Лукаревска појасни како изгледа опцијата за донирање на средствата од „МојДДВ“

Влатко Зорба
Сања Лукаревска, директорката на УЈП, на својот Фејсбук профил објасни на кој начин граѓаните кои скенираат фискални сметки и се добитници на награда, можат да...
Регион

Палмер: САД веднаш издвоија значителни средства за помош низ целиот свет

Stefanija Kuzmanovska
Кризата со Ковид 19 е трансгранично прашање и приоритет за секоја влада на планетата. САД активно работат заедно со земјите од Западен Балкан, како и...
МАКЕДОНИЈА

Пановска-Ставридис: Фалсификуваните средства за дезинфекција во голема мера може да му наштетат на нашето здравје

Stefanija Kuzmanovska
Поради пандемијата на коронавирус драстично е зголемена побарувачката на средства за дезинфекција, но на пазарот се појавија и голем број нови производи кои не се...
Политика

Обезбедени прехранбени и средства за дезинфекција за ранливите категории граѓани од Куманово

Влатко Зорба
Општествено одговорни компании донираа прехранбени и хигиенски пакети за ранливите категории граѓани од Куманово, објави кумановскиот градоначалник, Максим Димитриевски. -Обезбедени се пакети со прехранбени продукти,...
МАКЕДОНИЈА

Маските и средствата за дезинфекција поскапеа зашто имаат поголема увозна цена, вели Филипче

Маските и препаратите за дезинфекција неколкукратно се поскапени.По најавите дека ќе ги казнат аптеките и компаниите кои ќе ја зголемат цената на средствата за дезинфекција...
Политика

СЈО бара повлекување на амандманот со кој се врши пренамена на нивните средства за избори

Влатко Зорба
Специјалното јавно обвинителство бара повлекување на амандманот на Буџетот на државата за 2020 година, што го изгласа собраниската Комисијата за финансирање и буџет, а со...
Забава МАГАЗИН

Предметите на Кит Флинт продадени за 347 илјади фунти

Повеќе од 170 предмети биле продадени на аукцијата со цел да се подмират трошоците по смртта на пејачот во Есекс. Три МТВ награди од 1997...
ЕКОНОМИЈА

За целосна реализација на автопатот Кичево-Охрид се обезбедуваат дополнителни средства

Влатко Зорба
Целосното реализирање на изградбата на автопатската делница Кичево-Охрид вклучува финансирање на непредвидени и дополнителни градежни работи. За таа цел Министерството за финансии му предлага на...