СТАНДАРД life

денари

БИЗЛАЈФ

Балкански проблем: Дали премногу доцна сфаќате дека чоколадото од 5 евра не е ефтино?

Влатко Зорба
Многу луѓе од Балканот имаат „проблем“ кога купуваат во еврозоната, бидејќи повеќето цени за нив изгледаат „мали“, што е особено случај во супермаркетите. Колку пати...
ЕКОНОМИЈА

Банките бараат законски измени, ќе останат ли граѓаните без ветените 6.000 денари?

Берта Китинска
Роковите за исплата на државната финансиска помош истече претходниот петок. Околу 28 илјади граѓани поради блокирани сметки, неажурирани податоци или неотворање нови сметки, не успеаја...
ЕКОНОМИЈА

Се разгледува петтиот пакет мерки: Следи нова поддршка за граѓаните и фирмите

Берта Китинска
На почетокот на 2021 година според најавите на Владата ќе следи нова поддршка за граѓаните и фирмите за справување со последиците од корона кризата. Премиерот...
ЕКОНОМИЈА

Просечната нето плата во октомври била 453 евра, за 8,4 отсто повеќе од истиот месец лани

Берта Китинска
Просечната месечна исплатена нето-плата по вработен во октомври 2020 година изнесува 27.899 денари и е повисока за 8,4% во однос на истиот месец лани, поточно...
ЕКОНОМИЈА

Неделава ќе биде објавен списокот на корисници на помош од 6.000 денари

Берта Китинска
Прочистениот список на лицата кои ќе добијат финансиска поддршка од 6.000 денари за купување домашни произоди, оваа недела ќе биде доставен до Генералниот секретаријат на...
КОМПАНИИ

Просечната нето плата во септември беше 27.405 денари

msp-admin
Просечната месечна исплатена нето плата по вработен, во септември оваа година, изнесува 27.405 денари, додека во бруто износ е 40.913 денари, покажуваат податоците на Државниот...
ЕКОНОМИЈА

Дополнетиот ребаланс со амадмани во Собранието, дебата неделава, а наредната реализација на мерките

Берта Китинска
Ребалансот на Буџетот со вградени амандмани и од комисисиката расправа во Собранието се очекува до наредната недела да биде усвоен и да почне имплементацијата на...