СТАНДАРД life

Евра

ЕКОНОМИЈА

Нови правила: Од денес треба да „водите сметка“ колку пари ќе носите во странство

Влатко Зорба
Новите правила за контрола на готовината пари и вредност што влегуваат и излегуваат од ЕУ стапува на сила од денес. Сите патници што влегуваат или...
БИЗЛАЈФ

Балкански проблем: Дали премногу доцна сфаќате дека чоколадото од 5 евра не е ефтино?

Влатко Зорба
Многу луѓе од Балканот имаат „проблем“ кога купуваат во еврозоната, бидејќи повеќето цени за нив изгледаат „мали“, што е особено случај во супермаркетите. Колку пати...
ЕКОНОМИЈА

До 31 јануари невработените може да аплицираат за кредит до 10.000 евра за започнување на сопствен бизнис

Влатко Зорба
Агенцијата за вработување на Република Северна Македонија објави оглас за невработените лица. Сите невработени лица кои се евидентирани како активни баратели на работа во Агенцијата...
ЕКОНОМИЈА

Економски советници ќе привлекуваат странски инвестиции во земјава

Берта Китинска
Економски советници од земјава ќе се упатуваат во земјите каде што има реален потенцијал за зголемување на економската соработка. Новите  советници ќе работат исклучиво на...
ЕКОНОМИЈА

Договор на НБРСМ со ЕЦБ за заштита на банкнотите во евра од фалсификување

Влатко Зорба
Народната банка склучи Договор за соработка со Европската централна банка (ЕЦБ) во сферата на заштитата на банкнотите во евра од фалсификување. Договорот е потпишан од...
КОМПАНИИ

За 73,7 милиони евра зголемени девизните резерви во септември

msp-admin
Вкупните девизни резерви, заклучно септември оваа година, изнесуваат 3.480.210.000 евра. Ова претставува зголемување од 73,7 милиони евра, во споредба со август, кога девизните резерви беа...
ЕКОНОМИЈА

Вбризгани околу 150 милиони евра помош со досегашните антикризни мерки

Берта Китинска
Најмалку 145 милиони евра досега завршиле кај стопанството со претходните пакети со мерки за помош, вели вицепремиерот за економски прашања Фатмир Битиќи. – Има одреден...
ЕКОНОМИЈА

Просечната плата во Србија за прв пат надмина 510 евра

Stefanija Kuzmanovska
Просечната бруто плата за јули 2020 година во Србија била 83.016 динари (705,92 евра), додека просечната нето плата била 60.029 динари (510,23 евра), дознава неофицијално...
КОМПАНИИ

Во европските банки под мораториум се 360 милијарди евра кредити

msp-admin
Најголемите банки во Европа воведоа мораториум или други олеснувања за отплата на над 360 милијарди евра кредити, а големото прашање е дали должниците ќе можат...