Таг : Виена

Вести

Терористот од Виена тргнал да убива со звуци на албански рап

Влатко Зорба
Австриската полиција доби видео што може да расветли голема непозната во терористичкиот напад на 2 ноември, а тоа е прашањето како терористот Кујтим Фејзулаи дојде...
СВЕТ

РАБОТЕЛ КАКО ОБЕЗБЕДУВАЊЕ ВО БОЛНИЦА: Нови сознанија за терористот од Виена

Stefanija Kuzmanovska
Кујтим Фејзулај, терористот кој го изврши нападот во центарот на Виена на 2 ноември и уби четири лица, наводно работел како чувар во една виенска...
СВЕТ

Пресврт во случајот со нападот во Виена: Нема докази дека напаѓачот имал помагачи

Stefanija Kuzmanovska
Во моментов нема докази дека џихадистот кој уби четири лица минатата недела во центарот на Виена имал помагачи, изјави шефот на полицијата во тој град....
СВЕТ

Австрија нареди затворање на „радикалните џамии“

Берта Китинска
Австриските министри за внатрешни работи и интеграција наредија затворање на „радикалните џамии“ по смртоносниот напад на џихадистите во Виена, во кој загинаа четири лица. Полицијата...
СВЕТ

Терористот од Виена живеел во стан платен од градот, добил помош од 917 евра

Stefanija Kuzmanovska
Кујтим Фејзулаи, виенскиoт терорист со потекло од Македонија, живеел на сметка на државата, во стан платен од градот Виена. Го мразел градот кој му го...
СВЕТ

Австриски министер: Сите вклучени во нападите во Виена се мигранти

Stefanija Kuzmanovska
Сите инволвирани во терористичките напади во Виена се мигранти, изјави австрискиот министер за внатрешни работи Карл Нехамер. Сите приведени во врска со терористичкиот напад во...
СВЕТ

По нападите во Виена, зголемено нивото на закана од тероризам во Велика Британија

Stefanija Kuzmanovska
Нивото на закана од тероризам во Велика Британија е зголемено на „сериозно“, објави во вторникот министерот за внатрешни работи. Зголемувањето на нивото доаѓа откако напаѓач...
СВЕТ

Уапсени двајца државјани на Швајцарија во врска со нападот во Виена

Stefanija Kuzmanovska
Двајца швајцарски државјани се уапсени во Винтертур, во близина на Цирих, во врска со екстремистичкиот напад во Виена, објави полицијата. „Полициската истрага овозможи да се...
СВЕТ

ИСИС ја презеде одговорноста за крвавиот напад во Виена

Stefanija Kuzmanovska
Терористичката организација ИСИС презеде одговорност за нападите во Виена, соопшти милитантната група преку Телеграм, пренесува Ројтерс. Оваа терористичка група стои зад бројните напади во Европа...
СВЕТ

Прва фотографија од убиецот во Виена, го пријавила неговата мајка

Stefanija Kuzmanovska
Фејзулај Кујтим (20), терористот кој синоќа го изврши нападот во центарот на Виена, ѝ е познат на Австриската федерална служба за борба против тероризмот (БВТ)...