СТАНДАРД life

Загуби

ЕКОНОМИЈА

Тиквеш со загуба од 193,7 милиони денари во 2020 година

Влатко Зорба
Во 2020 година во работењето на Винарска визба Тиквеш АД Кавадарци не се имплементирани промени во сметководствените политики и методи на вреднување на ставките во...
КОМПАНИИ

Рекордна загуба на Renault, најавена тешка година

Влатко Зорба
Минатата година француски Renault работеше со рекордна загуба од осум милијарди евра, што ги надмина прогнозите на аналитичарите. „Оваа година исто така ќе биде предизвик,...
БИЗЛАЈФ

На Виена и недостасуваат традиционалните балови во февруари, загубите се над 150 милиони евра

Влатко Зорба
Иако во Австрија беа укинати некои ограничувачки мерки воведени за борба против коронавирусот, сезоната на големи балови, што традиционално се одржува во февруари, е откажана....
КОМПАНИИ

Твитер во 2020 година забележа загуба од 1,14 милијарди долари

Влатко Зорба
Американската компанија за социјално вмрежување Твитер во средата ги објави своите финансиски резултати за фискалната 2020 година, што покажа дека Твитер забележа нето загуба од...
ЕКОНОМИЈА

Загуби од 45 милиони денари во патничкиот сообраќај, од 145 милиони во товарниот

Влатко Зорба
ЖРСМ Транспорт соопштија дека ја завршиле 2020 година со негативен резултат заради состојбата со Ковид-19. Нивните податоци покажуваат вкупна загуба од 512.123.000 денари. Во товарниот...
КОМПАНИИ

Економисти: Поради затворањето, Германија ќе изгуби над 19 милијарди евра

msp-admin
Затворањето во Германија, кое стапува на сила на 2 ноември, ќе донесе загуби на економијата од над 19 милијарди евра, според германскиот институт за економски...
КОМПАНИИ

Turkish Airlines прокнижи загуба од 315,9 милиони долари за три месеци

msp-admin
Турскиот авиопревозник, Turkish Airlines прикажа загуба од 315,9 милиони долари во вториот квартал од оваа година, поради пандемијата, пренесува Daily Sabah. Приходите на националниот авиопревозник...
КОМПАНИИ

Најбогатите Британци изгубија 60,4 милијарди евра поради пандемијата

msp-admin
Најбогатите Британци изгубија 54 милијарди фунти (околу 60,4 милијарди евра) во последните два месеци поради пандемијата од коронавирус. „Индипендент“ известува за резултатите од студијата според...
КОМПАНИИ

Колку губи глобалната трговија од коронавирусот?

msp-admin
Глобалната трговија ќе претрпи огромни загуби заради епидемијата на коронавирус која веќе се рашири низ целиот свет. За само една четвртина, загубите ќе бидат сразмерни...