СТАНДАРД life

Угостителство

ЕКОНОМИЈА

Алексова: Неповратна финансиска помош за спас на туризмот и угостителството

Влатко Зорба
Туристичко-угостителскиот сектор се наоѓа го исклучително тешка состојба, а деловните субјекти поради тоа што не се во состојба да ги подмират достасаните обврски се принудени...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи: Угостителството и туризмот се значително поддржани и поддршката продолжува и со петтиот пакет

Влатко Зорба
Заменикот на претседателот на Владата, задолжен за економски прашања, координација на економските ресори и инвестиции, Фатмир Битиќи и директорот на Државниот пазарен инспекторат, Стојко Пауновски,...
ЕКОНОМИЈА

Протоколи за работи и континуирана финансиска поддршка за спас на угостителството

Влатко Зорба
Финансиската помош која се обезбедува за поддршка на реалниот сектор да има континуитет, како и да се обезбедат протоколи за работа за сите дејности кои...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Угостителите да продлжат со работа во неделите

Засега нема потреба од никакви измени,е ставот на министерот на економија, Крешник Бектеши, по разговорите со угостителите и компаниите од туристичката дејност, врзани за предлогот...
КОМПАНИИ

НУК ги достави до Владата унифицираните препораки за работа на угостителската индустрија

msp-admin
Независната угостителска комора (НУК) ги достави унифицираните препораки за работа на угостителската индустрија до Владата, министерствата и Комисијата за заразни болести. Спред НУК чие мото...
КОМПАНИИ

Состојбите во туризмот и угостителството ќе се подобрат со соработка на комората и синдикатот

msp-admin
Создавање на платформа за заедничко делување со особен акцент на воспоставување на квалитетен социјален дијалог, е една од целите на Договорот кој денес го потпишаа...
КОМПАНИИ

Анкета: 70 отсто од граѓаните сметаат дека е потребно отворање на економијата за враќање на работните процеси

msp-admin
Вкупно 88 отсто од граѓаните сметаат дека земјава ќе навлезе во економска криза поради состојбата со коронавирусот. Според нив, најпогоден сектор од кризата е угостителството...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши најави нова поддршка од државата за угостителите

За стартот на работата на угостителските објекти се преговара со стопанските комори, денеска изјави  министерот за економија Крешник Бектеши. -Комисијата за заразни болести и Министерството...