СТАНДАРД life

Крешник Бектеши

ЕКОНОМИЈА

Комисија ќе решава дали потполно ќе се приватизира „Попова Шапка“ или ќе се оди со јавно приватно партнерство

Влатко Зорба
Министерот за економија, Крешник Бектеши по денешното вклучување во работа на новата шестосед-жичница „Лајтнер” за првпат сезонава во однос на развојот на ски центарот „Попова...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши и Наумов ќе ја промовираат третата бескаматна кредитна линија – Ковид 3

Ангела Веселиновска
Денес за почетокот на поднесувањето на барањата за третата бескаматна кредитна линија со гранд компонента, Ковид 3, ќе информираат министерот за економија, Крешник Бектеши и...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Угостителите да продлжат со работа во неделите

Засега нема потреба од никакви измени,е ставот на министерот на економија, Крешник Бектеши, по разговорите со угостителите и компаниите од туристичката дејност, врзани за предлогот...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Загубени се 15.000 работни места во земјава од стартот на Пандемијата

За време на Ковид пандемијата, во земјава се загубени околу 15.000 работни места, соопшти денес министерот за економија, Крешник Бектеши, посочувајќи на информациите кои доаѓаат...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши и претседателот на СКСЗМ потпишаа Меморандум за соработка

Директно лице ќе биде назначено, се со цел да има континуирана комуникација со Министерството за економија, односно Стопанската комора на северозападна Македонија сака да има...
ЕКОНОМИЈА

Ако угостителите не ги почитуваат протоколи, државните институции соодветно ќе постапуваат, најави Бектеши

Берта Китинска
Министерот за економија, Крешник Бектеши  денеска најави дека мерките за угосителските објекти донесени вчера, се предлог на Комисијата за заразни болести и теи во целост...
ЕКОНОМИЈАКОМПАНИИ

Четвртиот сет на мерки до крајот на неделава, најави Бектеши

Берта Китинска
Очекувам до крајот на неделава да биде готов четвртиот сет на мерки за помош на граѓаните и стопанството. Со новиот сет на мерки ќе бидат...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Оваа недела ќе биде објавен огласот за вградување плински уреди во возилата

msp-admin
Во текот на оваа недела ќе биде објавен огласот за вградување плински уреди во возилата, најави денеска министерот за економија Крешник Бектеши. Одговарајќи на новинарско...
ЕКОНОМИЈА

Со грант од 750.000 долари од Велика Британија ќе се подобруваат капацитетите на државата за ЈПП

msp-admin
Со грант од 750.000 долари од Обединетото Кралство што ќе биде спроведен од Светска банка ќе се подобрува законската рамка и капацитетите на Министерството за...
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Потпишана предлог одлуката за раскинување на договорот за рудникот „Иловица“

msp-admin
Веќе е потпишана предлог-одлуката за едностран раскин на договорот со  Еуромакс рисурсис за рудникот „Иловица“ и за неа ќе следи владина процедура, информира денеска министерот...