Стандард
ЕКОНОМИЈА

Бектеши: Угостителите да продлжат со работа во неделите

Засега нема потреба од никакви измени,е ставот на министерот на економија, Крешник Бектеши, по разговорите со угостителите и компаниите од туристичката дејност, врзани за предлогот недела да биде неработен ден.

„Во моментот сме пред крај со анализата, ќе отвориме дискусија, а секако дека и овој меморандум за соработка ќе придонесе бизнис заедницата да даде свој придонес“, истакна Бектеши.

Претседателот на Стопанската комора на северозападна Македонија, Неби Хоџа пак, посочи дека имале состанок во петокот заедно со заменик премиерот за економски прашања Битиќи, како и министерката за труд и социјална политика, Јагода Шахпаска.

Потенцира дека на истиот состанок било дискутирано, дел од бизнисите кои работат активно во викендите да можат да си ја вршат дејноста, но секако да се внимава на тоа секој вработен да има еден слободен ден во текот на неделата.

Инаку, денес Бектеши и Хоџа го потпишаа Меморандумот за соработка помеѓу СКСЗМ и Министерството за економија.

Поврзани вести

Се работи на новиот четврт пакет на антикризни мерки, најави Бектеши

Берта Китинска

Бесими: Имаме 50 милиони евра за петтиот пакет мерки, ако пандемијата потрае ќе имаме и пари и нови мерки

Stefanija Kuzmanovska

Објавена Mапа на вработеност на Западен Балкан

Влатко Зорба
error: Превземањето на содржина без дозвола од авторот е дело казниво со закон!!!