СТАНДАРД life

„Тиквеш“

МК Сцена

Светската филмска елита уживаше во врвните вина на „Тиквеш“

Radmila Tasevska
Оскаровецот Питер Бижу, добитник на наградата „Златна камера 300 за животен опус“ на 44. издание на Интернационалниот фестивал на филмска камера „Браќа Манаки“, заедно со...
ЕКОНОМИЈА

Заев: Инвестицијата на „М6 Аграр” и „Тиквеш“ создава услови за производство на квалитетни македонски вина

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија на покана на компанијата „М6 Аграр” и Винарската визба „Тиквеш”, денеска присуствуваше на промоцијата на новата инвестиција на...
ЕКОНОМИЈА

Тиквеш со загуба од 193,7 милиони денари во 2020 година

Влатко Зорба
Во 2020 година во работењето на Винарска визба Тиквеш АД Кавадарци не се имплементирани промени во сметководствените политики и методи на вреднување на ставките во...
ЕКОНОМИЈА

Битиќи и Абазовиќ во обиколка на производствените капацитети на „Тиквеш”

Влатко Зорба
Утрово вицепремиерот Битиќи и потпретcедателот на владата на Црна Гора,  Дритан Абазовиќ, одржаа билатерална средба и заедничка прес-конференција на која што зборуваа за продлабочување на...
ПРЕТПРИЕМАЧ

Јаневски: По пандемијата ќе има недостиг на храна во светот, а Македонија е целосно зависна во секој сегмент

Влатко Зорба
Препознатлив по визинерскиот дух во водењето на бизнисите, Светозар Јаневски на нему својствен начин и без задршка, за „Стандард“ ги искажува предвидувања за економската состојба...
КОМПАНИИ

„Тиквеш“: Откупните цени за грозјето се повисоки за да не отпуштаме работници и да може да опстоиме како винарија

msp-admin
„Жалиме што сме приморани да ја објаснуваме состојбата во која се наоѓа целата винска индустрија и ние како дел од неа, а е предивикана од...
КОМПАНИИ

Смедеревка и Розе отсега и во полулитарска амбалажа

msp-admin
Најпопуларните вина од сегментот на традиционални вина на винарницата Тиквеш, Смедеревка и Розе добија нова атрактивна амбалажа од 0,5 литри, а на љубителите на виното...
КОМПАНИИ

Вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освоија седум медали на натпреварот „Мундус Вини“

msp-admin
По трет пат годинава, вината на „Тиквеш“ и „Tikveš Châteaux & Domainеs“ освојуваат медали на интернационални вински натпревари. Најнови во низата високи награди се медалите...
КОМПАНИИ

Ексклузивните вина на „Château de Gourdon“ со два златни и еден сребрен медал

msp-admin
На најреномираниот натпревар за вина од долината на Рона во Франција, три вина произведени во винарницата „Château de Gourdon” освоија високи награди. Белото „Terrasse au...
КОМПАНИИ

Јубилеен 10. Фестивал на младото вино во „Тиквеш“

msp-admin
Винарската визба „Тиквеш“ го организира десетиот Фестивал на младо вино, на кој традиционално голем број јавни личности, соработници на винарницата, претставници на дипломатскиот кор, институциите,...